Ђелић је у изјави за агенцију Танјуг навео да ће наредних дана бити разрађена коначна верзија тог акта, која ће потом, заједно са законским решењем о јавној својини, бити упућена парламенту на усвајање по редовној процедури.
Потпредседник Владе је истакао да је веома задовољан учинком поменуте јавне расправе и додао да је прибављено и мишљење Европске комисије које потврђује нужност реституције.
Од Европске комисије је стигао и један број примедби на којима ће се радити наредних дана, навео је он и објаснио да је реч о решењима која би спречила да дође до правне несигурности, на пример у случају сусвојине између грађанина коме се враћа имовина и онога који је у међувремену легално дограђивао објекат.
Према његовим речима, тражи се и да службеници који раде на решавању тих питања не буду кажњени уколико не поштују рокове како не би дошло до привилеговања брзине науштрб квалитета.
Европска комисија, како је указао, сматра и да су потребна додатна објашњења око одређених изузетака у случају враћања у натури.
Ђелић је оценио да све то показује да је Србија на веома добром путу да на реалан и ефективан начин исправи једну велику историјску неправду.
Он је додао да је јавна расправа завршена састанком са представницима бивших власника, којем је присуствовао и министар животне средине, рударства и просторног планирања Оливер Дулић.
Према његовим речима, на састанку је постигнут додатни напредак који ће бившим власницима у већој мери омогућити повраћај имовине у натури.