Божидар Ђелић
Аутор:
Танјуг
Ђелић је на јавном слушању о Предлогу закона о јавној својини у Скупштини Србије рекао и да ће уписом имовине на јавна предузећа бити растерећен републички буџет.
Потпредседник Владе указао је на то да ће усвајање поменутог закона омогућити да се зна шта је чије у Србији, као и да ће заживети дух децентрализације.
Тај закон, како је нагласио, не угрожава процес реституције, при чему неће моћи да се упише право својине ако је потражују стари власници, односно док се не реши реституција.
Према његовој оцени, усвајање тог закона, закона о концесијама и јавно-приватном партнерству и измена Закона о јавним набавкама истовремено ће створити и разумну равнотежу која чува државне интересе и успоставља децентрализацију где је то могуће.
Закон о јавној својини јесте једна од најснажнијих полуга за реформу јавног сектора којом се јасно идентификују носиоци права својине, истакао је он и прецизирао да ће постојати државна, покрајинска и општинска, односно градска својина.
Ђелић је потврдио и да Влада Србије припрема амандмане који ће омогућити да јавни путеви имају три нивоа, односно да ће за улице, тргове, паркове и општинске путеве бити надлежна локална самоуправа, за путеве другог реда аутономна покрајина, док би сви други путни правци требало да припадају држави.
Међу амандманима које припрема Влада, додао је он, разматра се и могућност да мрежа канала припадне Војводини, уколико ти канали нису на пловним путевима.
Ђелић је указао на то да ће новим законом бити омогућена и рационализација употребе зграда, у том смислу да ће све службе одређеног нивоа власти бити на једном месту.
Потпредседник Владе је најавио да ће се Предлог закона о јавној својини и Предлог закона о враћању одузете имовине и обештећењу наћи на дневном реду парламента 22. септембра.
Председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић, која је отворила јавно слушање, оценила је да ће усвајањем закона о јавној својини Србија учинити још један корак ближе ка Европској унији.
Она је навела да ће то бити први пут да се посебно регулише институт
јавне својине, и напоменула да је закон усклађен са Европском повељом о локалној самоуправи.
Према њеној оцени, посао неће бити завршен усвајањем тог закона, већ је значајно и његово спровођење, а пренос надлежности на покрајину и локалну самоуправу истовремено ће допринети и унапређењу њиховог развоја.