Ђелић је, образлажући
Предлог закона о јавној својини у Скупштини Србије, навео да тај акт утврђује три нивоа власништва јавне својине – државни, покрајински и ниво локалне самоуправе.
Предлог закона о јавној својини је снажна полуга за реформу јавног сектора и рационалнију употребу имовине у нашој земљи, нагласио је потпредседник Владе, уз напомену да ће од усвајања тог акта грађани имати користи у свакодневном животу.
Предложени закон, како је истакао, један је од кључних прописа који обезбеђује спровођење духа децентрализације како је то прописао Устав Србије.
Ђелић је подсетио на то да је усвојен део амандмана који је омогућио да се на још ефикаснији начин поделе права, али и одговорност између три нивоа власти, који су, према том предлогу, и носиоци својине.
АП Војводини припашће путеви другог реда, саопштио је он и додао да је реч о путевима који спајају градове, док ће сви остали путеви, као што су аутопутеви и друге државне саобраћајнице, остати у власништву Републике.
Улице, тргови, паркови, општински путеви и некатегорисани путеви биће својина локалне самоуправе, навео је он и истакао да је до усвајања тих амандмана дошло после разговора са Владом АП Војводине и Сталном конференцијом градова и општина.
У предложеном закону обављена је подела и категоризација на природна и минерална богатства, добра од општег интереса и добра у општој употреби, нагласио је он и додао да је пољопривредно земљиште категорисано као добро од општег интереса, као и шуме, природна и културна добра.
У предложеном документу добра у општој употреби су јавни путеви, пруге, мостови, улице, тргови, јавни паркови, гранични и административни прелази, напоменуо је он.
Говорећи о статусу јавних предузећа, Ђелић је саопштио да ће њима бити дат одређени временски рок да од оснивача траже упис имовине, при чему ће та предузећа, након што упишу својину, моћи ефикасније и рационалније да послују.