Аутор:
Танјуг
У саопштењу Министарства унутрашњих послова наводи се да је у Ваљеву, у селу Дубље, евакуисано шест особа, међу којима су возач трактора и два ђака, једна жена из аутомобила и две особе са камионске приколице које су се склониле од бујице. У Србији је до сада евакуисано укупно 25 особа.
Због изливања реке дошло је до обуставе саобраћаја у Ваљеву, на државном путу Ваљево–Ћелије, код места Попучке.
У нашој земљи је на снази одлука о проглашењу ванредне ситуације на територији града Ваљева и општина Лучани, Мионица, Осечина, Коцељева, Лајковац, Уб, Љиг, Мали Зворник и Горњи Милановац.
На Сави код Шапца водостај се налази изнад границе редовне одбране од поплава са тенденцијом пораста од 15. маја, док је на Колубари код Ваљева водостај изнад границе ванредне одбране. Код Словца водостај је нешто испод границе редовне одбране од поплава, са тенденцијом достизања границе ванредне одбране током 14. и 15. маја.
На Љигу код Боговађе водостај је изнад упозоравајућег нивоа са тенденцијом даљег пораста, а на Тамнави и Убу достизање границе редовне одбране од поплава очекује се током 14. и 15. маја.
У истом периоду на Јадру ће бити достигнута граница редовне одбране од поплава, а на Моравици и Бјелици водостаји су превазишли упозоравајуће нивое, са тенденцијом пораста током 14. и 15. маја.
На Јасеници водостај је превазишао границу редовне одбране од поплава, а достизање границе ванредне одбране очекује се током 14. и 15. маја. У истом периоду ће на Кубршници, Ресави и Лугомиру бити достигнуте границе редовне одбране од поплава.
На Млави и Пеку водостаји ће превазићи границе редовне одбране од поплава током 14. и 15. маја, док ће на Белом Тимоку код Зајечара и на Црном Тимоку код Гамзиграда водостаји превазићи упозоравајуће нивое (мере приправности) током 14. и 15. маја.
На Нери, Брзави и Моравици водостаји ће превазићи упозоравајуће нивое (мере приправности) током 15. маја.
Према информацији ЈВП „Србијаводе“ данас је уведена ванредна одбрана од поплава на Колубари са притокама (Тамнава са Убом, Љиг, Топлица, Љубостиња и Рибница ), у дужини од 87,27 километара.
Такође, ванредна одбрана од поплава уведена је и на реци Бјелици, на сектору Чачак–Пожега–Ужице, као и на сектору Лозница–Крупањ–Осечина, десна обала Дрине, Јадра са Ликодром и Штиром.
Према информацији ЈВП „Србијаводе” данас је уведена редовна одбрана од поплава на реци Јасеници на сектору Смедеревска Паланка, при водостају од 219 центиметара на меродавном водомеру са тенденцијом раста.
Према информацијама предузећа „Србијаводе“, „Воде Војводине“ и „Београдводе“, укупна редовна одбрана од поплава спроводи се на 85,25 километара (водоток Сава и локалитет Стојшића Богаз).
Одбрана од поплава од унутрашњих вода спроводи се на 221,281 километар Подрињско-колубарског мелирационог подручја.
На територијама општина Љиг, Бојник и града Чачка вода за пиће и даље је неисправна.
Одрони и клизишта угрожавају магистралне, локалне и некатегорисане путеве.
Настављене су активности градских и општинских штабова за ванредне ситуације, Сектора за ванредне ситуације, јавних и водопривредних предузећа на предузимању мера санације и отклањању последица поплава.
На подручјима угроженим поплавама, ватрогасци-спасиоци били су ангажовани на црпљењу воде и снабдевању водом за пиће.
У Лозници и у општинама Богатић, Крупањ, Мали Зворник, Љубовија и Коцељева у току су седнице штабова за ванредне ситуације.
На терену је екипа Одељења за ванредне ситуације, чији представници присуствују седницама и обилазе терен. Према информацији ХЕ „Мали Зворник“ у 11часова доток је био 920, а проток 1.300 метара кубних у секунди, а у току дана очекују повећање протока до 1.500 кубика.
На заседању Општинског штаба за ванредне ситуације у Косјерићу донета је одлука о томе да се прекине настава у школама. Поплављена је кућа у селу Сеча река, засеок Мрачићи.
Тим за спасавање на води из Новог Сада стигао је у Ужице и у Лучане, у село Ђерађ.
Река Обница прети да поплави неколико домаћинстава, екипе ватрогасно-спасилачких јединица су на терену, а очекује се долазак грађевинских машина за прокопавање канала.
На путу Ваљево–Осечина, на десној траци на изласку из Ваљева, дошло је до одрона.
Црни Тимок прети да се излије у село Луково, општина Бољевац, где је угрожено неколико кућа. На терену је ватрогасна екипа.
У Зајечару, у насељу Вишњар, на десној обали реке Бели Тимок, на ушћу Лубричке реке, постављена је преносна брана дужине 50 метара, а планирано је постављање 16 сегмената од по 25 метара. На терену је ангажовано осам ватрогасаца и два припадника Српско-руског хуманитарног центра.
У Лозници је дошло до изливања реке Штире, шест домаћинстава је поплављено, а екипе ватрогасно-спасилачке јединице су на терену. Београдски тим за спасавање на води са припадницима и опремом стигао је у Лозницу, док је део тима упућен у Ваљево.
У Лозници, у насељу Клупци, у току је евакуација стоке из више од 20 угрожених домаћинстава. Ангажован је београдски тим за поплаве са опремом и припадници из Лознице са камионом и грађевинском машином јавног предузећа.
На свим интервенцијама нема угроженог становништва. У 10 часова полиција је оборила стари железнички мост преко Штире како би растеретила реку.
Церски ободни канал је у наглом порасту. На интервенцију у Лозници, где је угрожено шест домаћинстава, послате су спасилачке екипе.
У акцијама заштите и спасавања угрожених особа и њихове имовине од поплава укључени су сви капацитети Сектора за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова, односно тимови за спасавање на води, а од поподне је укључена Жандармерија, као и Војска Србије, додаје се у саопштењу.