Обрадовић је након обиласка поплављеног подручја у Рударском басену „Колубара“ истакао да су формирани кризни штабови и ванредна дежурства у свим деловима ЕПС-а, и додао да је координација унутар система, као и са Владом Србије и свим надлежним институцијама, веома добра.
Он је навео да је електроенергетски систем Србије стабилан чак и у овим условима, и поновио да су заштита људи и опреме приоритет.
Дирекцији за трговину је, како је додао, издао налог да буде спремна за увоз електричне енергије уколико за тим буде потребе.
Према његовим речима, ЕПС улаже максималне напоре како би било што мање поремећаја у снабдевању електричном енергијом, а тренутно је најкритичније на подручју Лазаревца, Ваљева, Лознице и Шапца, при чему се ситуација мења из сата у сат.
Обрадовић је нагласио да су сва искључења са мреже до којих је дошло предузета како не би била угрожена безбедност грађана Србије.
У свим осталим дистрибутивним подручјима кризни штабови раде, ситуација се мења из часа у час, потрошачи се искључују због безбедности и кварови се отклањају у најкраћем могућем року, поручио је он.
Термоелектране раде захваљујући залихама угља на депонијама, указао је вршилац дужности директора ЕПС-а и најавио да ће се и даље пратити ситуација и реаговати у најкраћем року јер се стање погоршава, а највећи поплавни талас очекује се вечерас.
Због великог невремена и поплаве заустављен је рад свих површинских копова у РБ „Колубара“ и рад „Колубаре Прераде“, као и довоз угља у ТЕНТ, који се сада снабдева угљем са депонија.
Ситуација у „Колубари“ биће критична наредних дана јер може доћи до обрушавања земље на коповима.
Данас је постигнут договор о томе да се дренажне пумпе из „Костолца“ преместе на колубарске копове како би извлачиле воду.
Када је реч о производњи угља у „Костолцу“, заустављена је производња јаловине, а угаљ се допрема у ТЕ „Костолац Б“, док се ТЕ „Костолац А“ снабдева из залиха са депонија.
Због раније планираних ремонта, у обе обреновачке термоелектране сада раде блокови снаге 1.200 мегавата.
Велики водостаји бележе се и на Дрини, где су у току преливи на ХЕ „Бајина Башта“, „Зворник“, „Потпећ“ и „Електроморава“. У ПД „ХЕ Ђердап“ стање је под контролом, агрегати у свим ХЕ раде по плану и нема опасности од поплава.