Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је да је због интензивних падавина ситуација данас најкритичнија на територији Колубарског, Мачванског и Моравичког округа, као и градова Јагодине, Ваљева, Параћина, Свилајнца, Коцељеве, Уба, Осечине, Лознице и Обреновца.
И хеликоптери Војске Србије ангажовани су у спашавању угроженог становништва на поплављеним подручјима
Аутор:
Танјуг
У сопштењу се наводи да је Сектор за ванредне ситуације МУП-а Србије ангажовао све расположиве снаге на заштити и спасавању.
Такође,
припадници Управе граничне полиције учествују у акцији спасавања становништва из поплављених подручја, при чему се користе сви капацитети ове управе.
Влада Србије упутила је писмо Влади Руске Федерације и Европској комисији са молбом за упућивање хуманитарне и техничке помоћ за отклањање последица поплава у Србији.
На територији Републике евакуисано је укупно 3.367 особа, при чему су ватрогасци спасиоци извршили евакуацију 766 особа уз стални пораст броја евакуисаних.
Тренутно је поплављено више од 500 објеката, док је приближно 700 угрожено.
Једна особа се утопила у Бегаљичком потоку, у насељу Умчари, један ватрогасац спасилац води се као нестао, а екипе на терену спроводе претрагу ради његовог проналажења.
У акцијама заштите и спасавања угрожених лица и њихове имовине од поплава на територији Србије ангажовано је 728 припадника ватрогасно-спасилачких јединица, 167 ватрогасно-спасилачких возила, 30 спасилачких чамаца, као и 63 пумпе.
Ангажовано је и 100 припадника Жандармерије, као и 65 припадника САЈ-а у две екипе у Лазаревцу и Прељини.
У акцију спасавања угрожених људи укључено је и 118 припадника ПТЈ, чији је правац кретања на потезу Ваљево–Уб, као и 328 припадника Војске Србије са 14 моторних возила, шест чамаца, три пумпе и једном цистерном за воду на територији Шапца, Ваљева, Горњег Милановца, Чачка, Коцељеве и Осечине.
На угрожена подручја допремљено је и 1.000 метара мобилних брана, док су из Српско-руског хуманитарног центра у Нишу ангажоване пумпе за црпљење воде.
Штабови за ванредне ситуације су у сталном заседању, и предузимају мере на заштити и спасавању.
Аутор:
Танјуг
Ангажовани су сви расположиви капацитети јавних преузећа и органа локалне самоуправе. Донете су одлуке да основне и средње школе у угроженим подручјима не раде 15. и 16. маја.
На подручјима угроженим поплавама у прекиду је већи број путних праваца. Због великог одрона на Ибарској магистрали, на деоници Љиг–Рудник, код места Заграђе, дошло је до потпуне обуставе саобраћаја.
У прекиду је и железнички саобраћај на прузи Београд–Ниш због угроженог железничког моста на реци Лугомир код Јагодине, додаје се у саопштењу.