У саопштењу се наводи да је Министарство, преко Управе за заштиту биља и Републичке фитосанитарне инспекције, успоставило ланац обавештавања са локалним кризним штабовима у поплављеним подручјима и дало налог за обављање контрола и спровођење потребних фитосанитарних мера.
Према препоруци Института за јавно здравље, све пољопривредне културе које су биле у контакту са водом из поплавног таласа, као и пољопривредне производе ускладиштене у амбарима, не треба користити за исхрану с обзиром на то да поред могућности контаминације бактериолошким изворима загађења постоји и могућност хемијског загађења.
Све намирнице које су у поплављеним фрижидерима, замрзивачима и оставама дошле у контакт са водом не треба да се употребљавају за исхрану.
За исхрану не треба да се користе лако кварљиве хранљиве намирнице попут меса, млека и јаја, свежег воћа и поврћа, већ конзервиране намирнице, суво воће и кондиторски производи.
Такође, све животне намирнице које би могле да дођу у контакт са влагом треба да се држе у стакленим и металним добро затвореним посудама.
Неопходна је стриктна хигијена руку, посебно при припреми и конзумирању хране, а у случају појаве симптома као што су мучнина, повраћање, дијареја и повишена температура грађани обавезно треба да се јаве лекару.
Ово упозорење је издато на основу прикупљених информација о насталим штетама на објектима који могу бити од посебног значаја за живот и здравље људи и сагледавања последица које могу настати после повлачења воде, а у циљу спречавања појаве цревних заразних болести.