Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са Георгиевом у Вили "Бокељка" у Београду истакао да ће Србија, уз помоћ европских партнера, морати да преузме највећи терет санирања штета проузрокованих поплавама, и да изгради земљу ослањајући се на сопствене снаге.
Он је објаснио да Србија у овом тренутку може практично да рачуна на три врсте помоћи: помоћ коју генерише европски комесар за међународну сарадњу, хуманитарну помоћ и реаговање у кризним ситуацијама, средства из Фонда солидарности ЕУ, као и на новац из ИПА фондова, који претходних година није био искоришћен.
Услов за коришћење новца из Фонда солидарности ЕУ, како је подсетио, јесте да је штета коју је претрпела наша земља изнад 0,64 одсто БДП-а, што је, нажалост, већ извесно, чиме се Србија квалификовала за ту врсту помоћи.
Председник Владе је навео да та помоћ сигурно неће ни приближно покрити све трошкове, и истакао да остаје и могућност повлачења новца из ИПА фондова који Србија није искористила 2011, 2012. и 2013. године, одакле се очекују значајна средства.
Вучић је исказао посебну захвалност Георгиевој, као и шефу Делегације ЕУ у Србији Мајклу Девенпорту, који су га информисали о тој могућности.
Георгиева је изразила саучешће онима који су изгубили чланове породице и пријатеље, као и жаљење због свих који су угрожени поплавама.
Она је исказала и дивљење због брзе акције Владе и грађана који су се добровољно укључили у борбу против поплава, и нагласила да је поносна на то што тимови из ЕУ учествују у тој акцији раме уз раме са српским колегама.
Одмах смо мобилисали спасилачке тимове са опремом да доставе помоћ Србији, подсетила је Георгиева и истакла да се ти тимови налазе на најударнијим тачкама и да штите електроенергетски систем Србије, спасавају угрожене и умањују штету.
Она је навела да је 12 држава Уније послало значајну опрему и специјалне тимове у Србију, уз напомену да је ЕУ јуче добила нове захтеве за додатне пумпе са повећаним капацитетом и за спасилачке чамце, на које је одмах одговорено.
Према њеним речима, ЕУ ће током фазе ванредне ситуације у Србији испоручити и опрему за пречишћавање воде, лекове и основну хуманитарну помоћ за угрожена подручја.
Србији су у овој ситуацији доступни ИПА фондови и Фонд солидарности ЕУ, поновила је Георгиева и истакла да пријава за средства из солидарног фонда траје приближно 10 недеља, с обзиром на то да захтева тачну процену потреба.
То неће покрити комплетну штету, али хоће део, што ће помоћи Србији да се опорави. Солидарни фонд није механизам у ванредним ситуацијама. На основу прошлих искустава, када се пријава прими, Европском парламенту и Европском савету потребна су два до три месеца да је одобре, саопштила је она.