Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт пренео је да се Унија обавезала на то да ће, заједно са осталим партнерима, сарађивати како би подржала напоре које Влада Србије улаже у борби с последицама поплава.
Он је у обраћању учесницима састанка поручио да су сви импресионирани брзим и координираним реаговањем Владе Србије на катастрофалне поплаве које су погодиле земљу, као и масовим одзивом грађана који су пружили помоћ угроженима.
Девенпорт је истакао да ће Србија добити значајна средства из претприступне помоћи и из Фонда солидарности ЕУ, чији ће тачан износ бити познат након што се изврши процена штете, док ће земље чланице Уније помоћи Србији и билатерално.
Србија би, како је потврдио, могла да рачуна и на краткорочну помоћ у износу од 30 милиона евра помоћи из претприступних фондова ЕУ.
Без обзира на то што Србија није чланица ЕУ, она има приступ Фонду солидарности као чланица захваљујући статусу кандидата, објаснио је он, уз напомену да Унија обезбеђује свеобухватну помоћ нашој земљи од самог почетка ове ванредне ситуације.
Девенпорт је подсетио на то да је 14. маја активиран Механизам ЕУ за цивилну заштиту за Србију и Босну и Херцеговину, при чему је 19 земаља понудило помоћ, ЕУ обезбедила помоћ у пумпама високог капацитета и агрегатима, а акценат је стављен и на енергетику, као питање од виталног значаја.
Такође, обезбеђен је тим од 200 људи који ће помагати Влади Србије у структурама контроле помоћи, навео је он и најавио посету комесара Хана Београду у суботу, 24. маја.
Девенпорт је, када је реч о процени хуманитарне помоћи на прелиминарној основи, рекао да је утврђено да су хитно потребни храна, вода за пиће, средства за пречишћавање воде и средства за хигијену.
Након задовољења ових потреба, како је истакао, у фокусу пажње биће припрема обнове и увођење мера за превенцију поплава у региону.
Девенпорт је изразио очекивање да ће Србија добити и значајну помоћ од Европске банке за обнову и развој и Европске инвестиционе банке, у виду додатних зајмова за санацију.
Скупу, који је
почео минутом ћутања за настрадале у поплавама, присуствују донатори развојне помоћи који дуги низ година помажу Србији, представници амбасада 27 земаља Европе, Северне Америке и Азије у Србији, као и делегације ЕУ у Србији, Савета Европе, Европске банке за обнову и развој, Европске инвестиционе банке, Светске банке, Канцеларије резидентног координатора УН и Немачке развојне банке.
Састанак, који се одржава у Палати Србија, организују Кабинет министра без портфеља задуженог за европске интеграције и Канцеларија за европске интеграције Владе Србије, која је координатор међународне развојне помоћи и задужена за утврђивање приоритета за финансирање из ИПА фондова.