Ивица Дачић
Дачић је гостујући на телевизији Пинк нагласио да европски фондови функционишу по веома јасним принципима и да Србија у наредних десет недеља треба да направи процену штете од поплава.
Након тога, како је указао, наша земља треба да упути захтев за средства из поменутог фонда Европској комисији, која ће проверити податке и проследити захтев Европском парламенту и Савету ЕУ.
Уколико би Србија у јулу поднела захтев за средства из Фонда солидарности ЕУ, у септембру би та процедура могла да буде завршена, објаснио је он.
Међутим, како је додао, Србија може да добије средства и из ИПА фондова, као и помоћ на билатералној основи од различитих држава, али и од међународних организација попут Уједињених нација.
Мислим да ћемо, кад све то саберемо, од свега тога имати значајан извор средстава, истакао је први потпредседник Владе.
Када је реч о начину доделе средстава из Фонда солидарности ЕУ, он је навео да се та средства не могу користити за обнову приватних кућа, већ за санацију инфраструктуре, водовода, електро-мреже, школа, болница.
Средствима ће се располагати са једног места како не би било злоупотреба, објаснио је Дачић, и подсетио на то да је основана Канцеларија за помоћ и обнову поплављених подручја, која ће координирати пријем и дистрибуцију помоћи за санирање последица поплава.
Према његовим речима, након евакуације и спасавања угроженог становништва, Србија сада полако улази у фазу обнове земље и зато је веома важно да се Влада што боље организује и да буду задовољене најургентније и најважније потребе.
Он је поручио да Србија треба да тражи помоћ за обнову земље на различитим странама, како у Европи, тако и широм света, и додао да га не изненађују подршка и помоћ из иностранства, с обзиром на то да је катастрофа била огромних размера.
То, како је истакао, потврђује и да је међународна позиција Србије знатно промењена и да она представља цењен и поштован фактор у међународној заједници.
Он је оценио да су поплаве велики тест и за Владу и за све државне органе и да се показало да је за превазилажење тешких ситуација неопходно да постоји јединствен систем управљања.
Такође, ови догађаји су показали и да у народу постоји жеља и воља да се помогне држави када је тешко, закључио је Дачић.