Удовички је на седници Председништва Сталне конференције градова и општина (СКГО), која је сазвана поводом ванредне ситуације због поплава које су погодиле нашу земљу у мају, објаснила да се хармонизација са законима ЕУ у највећој мери односи на локалне самоуправе, због чега је пред њима велики задатак.
Она је указала на значај утврђивања капацитета општина да одговоре на ванредне ситуације, уз подсећање на то да улагања у прошлости нису била пропорционална могућим природним катастрофама, каква је била она са поплавама пре два месеца.
Директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Марко Благојевић рекао је да општине имају рок до 14. јула да доставе извештаје о категоризацији штете на оштећеним објектима.
Благојевић је нагласио да ће у обрачун за накнаду штете ући само оне општине које доставе извештаје до наведеног датума, и напоменуо да већ две недеље траје процес прикупљања информација о оштећеним објектима.
Он је потврдио да је нацрт закона о обнови земље завршен, и да ће се ускоро наћи на седници Владе, а потом и у Скупштини Србије.
Према његовим речима, паралелно се ради и на програму обнове, при чему ће велики број кућа бити изграђен из донација по систему "кључ у руке", док ће из донација ЕУ бити финансирана изградња 120 домова.
Свако домаћинство које је претрпело материјалну штету, како је навео, добиће материјалну помоћ или надокнаду за средства која је већ потрошило, или за оно што ће тек уложити у реновирање.
Благојевић је објаснио да ће новац бити расподељен на основу категоризације штете, односно величине објекта, што значи да ће неки грађани добити мање од првобитно одређених 250.000 динара, а неки суму већу од поменуте.