Аутор:
Фонет
Михајловић је, образлажући ово законско решење у Скупштини Србије, објаснила да ће усвајање тог документа убрзати све процедуре и омогућити грађанима чије су куће порушене да их обнове до јесени.
Она је најавила да ће бити измењен став 2 члана 1 предлога тог закона, што ће омогућити да свих 126 општина које су наведене у Извештају Владе Србије о поплавама буде обухваћено будућим законом.
По доношењу закона, како је објаснила, Влада ће припремити државни програм кроз који ће бити одређени критеријуми и мере – секторски и територијално, за санацију у свим општинама.
Према њеним речима, овим законом је тачно одређен делокруг рада Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима, као и начин за обезбеђивање средстава.
Михајловић је указала на то да предложена решења омогућавају и убрзавање процедура јавних набавки за отклањање последица поплава, које ће бити транспарентне, уз напомену да је сличан закон донет и у Хрватској и Републици Српској.
Она је навела да ће за надзор спровођења новог закона бити надлежно Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Михајловић је, говорећи о јавним радовима и акцијама које се спомињу у поменутом документу, објаснила да за сада постоји идеја да они који учествују у њима имају смештај, храну и да им се упише радни стаж.
Такође, како је додала, утврђене су локације за оне куће које неће моћи да се граде на местима где су биле раније, с обзиром на то да су се налазиле близу речних корита.
Законом о отклањању последица поплава у Србији, односно лекс специјалисом, уређује се отклањање последица поплава, односно активирања клизишта на подручју погођеном мајским поплавама.
Закон ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у "Службеном гласнику", а престаје да важи по истеку једне године.