Аутор:
b92.net
Вучић је у интервјуу за Радио-телевизију Б92 истакао да је током радне посете Кини, осим састанка са председником Владе те земље Ли Кећијангом, разговарао и са представницима Кинеске развојне банке.
Он је објаснио да је реч о економски слободној зони и луци на Дунаву, са комплетном инфраструктуром, тако да роба може да одлази и у Констанцу, али и на запад Европе, при чему би та зона требало да буде повезана и са пругом и путевима које градимо, што ће обезбедити много веће приходе и повећање запослености у нашој земљи.
Према његовим речима, стручњаци Кинеске развојне банке требало би да у децембру потпишу и споразум о томе са Народном банком Србије.
Вучић је, када је реч о прузи Београд–Будимпешта, рекао да је о томе разговарао са премијером Кећијангом, и поновио да наша земља има ограничење у погледу модела финансирања за тај пројекат, у чему се, такође, очекује помоћ Кинеске развојне банке.
Премијер је изразио наду да би најављена изградња брзе пруге између Београда и Будимпеште могла да буде завршена за три године, уз напомену да би уговор са премијером Кине о изградњи те пруге требало да буде потписан приликом његове посете Београду у децембру.
Он је потврдио да постоји интересовање међу кинеским компанијама и за куповину фирми у реструктурирању у Србији, уз напомену да су понуђене и оне фирме које се налазе на списку од 502 компаније у процесу приватизације.
Вучић је рекао да је кинеским инвеститорима понуђено пет српских грађевинских компанија, које су углавном у реструктурирању, али и друштвене компаније са поменутог списка, које су у процесу приватизације.
Уколико Кина прогласи Србију за земљу без ризика за улагање, кинески инвеститори ће улагати у нашу земљу, закључио је премијер.