Мијаиловић је на отварању друге регионалне конференције о осигурању "Нове генерације решења у области осигурања“ објаснио да је седиште ове реосигуравајуће компаније за тржиште југоисточне Европе у Швајцарској, а компанија је у власништву Србије, Македоније и Албаније.
Компанија ће, како је прецизирао, радити уз кредитну помоћ Светске банке, Европске уније, Уједињених нација, Секретаријата за економске послове Швајцарске и немачке агенције ГЕФ.
На тржишту Србије компанија ће, за почетак, полисе осигурања пласирати преко "Енергопројект гарант" а.д.о. осигурања, истакао је он и додао да је прва полиса комбинованог осигурања од поплава и земљотреса већ уручена домаћинству из Обреновца.
Мијаиловић је навео да је у оснивање ове компаније наша земља уложила пет милиона долара, и најавио да ће она у сарадњи са локалним осигуравајућим компанијама понудити становништву и привреди осигурање од природних катастрофа.
Након мајских поплава једини начини да се санирају штете били су финансирање из буџета, додатно задуживање државе и средства из донација, док би новим видом осигурања то у будућности било пренето на осигуравајуће компаније и реосигуравајућа друштва, објаснио је државни секретар.
Према његовим речима, у Србији је до јуче издато 13.800 решења помоћи за угрожене од поплава, у укупној вредности од 3,3 милијарде динара, док је просечна вредност помоћи по решењу износила 2.000 евра.
Мијаиловић је нагласио да је задатак државе да у случају оваквих катастрофалних поплава буде спремна за отклањање последица на инфраструктури и да помогне социјално најугроженијем становништву.
Он је изразио очекивање да ће у будућности свест грађана и привреде у Србији о потреби осигурања бити већа, али и да компаније неће дозволити да буду без осигурања своје имовине.
Председник Управног одбора "Европа Ре" Хансјерг Апенцелер указао је на то да ова компанија представља јединствени модел сарадње држава у региону, али и државе и приватног сектора.
Апенцелер је објаснио да је главни задатак компаније, која ће радити по швајцарским стандардима, пружање помоћи региону у унапређењу и успостављању одрживог система заштите од непогода.
Србија је у последњих 60 година само од поплава имала штету од осам милијарди евра, док је процењена штета у мајским поплавама између 1,5 и две милијарде евра, подсетио је он.