Параду су организовали Министарство одбране Владе Републике Србије и Војска Србије на основу одлуке председника Републике, а командант је, по наређењу министра одбране, био начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.
На војној паради, која је први пут организована након 29 година, било је ангажовано више од 300 различитих покретних средстава наоружања и војне опреме.
На овој манифестацији учествовала је и позната руска летачка група "Стрижи", док је 30 падобранаца Војске Србије, у ширем рејону споменика "Вечна ватра", извело падобрански десант.
Уз моторна и борбена возила, тенкове, различито артиљеријско оружје и оружје за подршку Копненој војсци, приказана су и противоклопна средства, средства специјалне намене за електронска извиђања, авиони, хеликоптери.
Војна парада је почела почасном артиљеријском паљбом и химном државе Србије, док је у централном делу приказан дефиле јединица Војске Србије.
Дефиле се састојао од пешадијског, моторизованог и ваздухопловног ешалона, док су бродови Речне флотиле продефиловали Дунавом на потезу од Калемегдана до Гардоша у Земуну.
У саставу пешадијског ешалона налазило се десет подешалона из јединица Копнене војске, Команде за обуку, Гарде Војске Србије, Специјалне бригаде и Војне академије.
Посетиоцима су приказане и заставе јединица које су учествовале у ослобођењу Београда у Другом светском рату, пуковске заставе из Првог светског рата и актуелне заставе јединица Војске Србије.
Моторизовани ешалон састојао се од 14 подешалона различитих борбених система, као и војних и борбених возила – тенкова, возила специјалне намене за извиђање и за везу и артиљеријских оруђа.