Слева: Мартин Сајдик, Ивица Дачић и Ертугрул Апакан
Аутор:
Танјуг
Дачић је, на заједничкој конференцији за новинаре са специјалним представником председавајућег ОЕБС-у у Украјини Мартином Сајдиком и главним посматрачем Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини Ертугрулом Апаканом, рекао да је задовољан тиме што на крају године може да се констатује да се примирје у Украјини већ месецима одржава и да ОЕБС испуњава своју мисију – стварање услова за наставак политичког процеса.
Он је рекао да је Србија, као земља која је и сама прошла кроз конфликте, свесна тога да је кључно да канали комуникације између страна у конфликту остану отворени.
Знам колико је важан процес политичких преговора, без обзира на то колико дуго траје, јер само он води до трајних и одрживих решења. Он се састоји од малих, али конкретних потеза, од којих је сваки значајан, навео је Дачић и оценио да је ОЕБС направио низ важних корака.
Први потпредседник Владе је рекао и да су обе награде које је ОЕБС примио биле за ангажман у Украјини, што овој организацији даје за право да верује да је дала драгоцени допринос у том случају.
Дачић је рекао да се Србија од почетка председавања активно поставила у решавању кризе у и око Украјине, која је била централно питање свих састанака министарске Тројке, у којој су, поред њега, и министри спољних послова Швајцарске и Немачке.
Према његовим речима, за завршни дан министарског састанка припрема се неколико одлука, а од политичке воље и спремности на консензус зависиће то које ће бити и усаглашене.
Одлуке се, како је објаснио, односе на подршку активности ОЕБС-а у Украјини, борбу против тероризма, мигрантске кризе и трговине наркотицима.
Он је додао да постоје и предлози одлука које се односе на борбу против дискриминације, насиља, као и фобије према припадницима одређених религија.
Надам се да тон који је превладавао на пленуму неће бити само вербални, већ да ће се преточити у спремност на компромис, рекао је први потпредседник Владе.
Такође, Дачић је изразио задовољство тиме што је министарском састанку присуствовао велики број шефова дипломатија, што је пре неколико месеци изгледало немогуће.
Били су и министри из највећих земаља. Част нам је што су искористили овај догађај и за низ билатералних састанака, које су сами заказивали. Ми смо обезбедили услове и политичку климу да до тога дође и мислим да смо обавили посао на најбољи начин, оценио је Дачић.
Према његовим речима, овај догађај је окупио 44 министра спољних послова, укључујући и високог представника ЕУ за спољну политику и безбедност Федерику Могерини.
То је у условима великих обавеза шефова дипломатија пре неколико месеци била немогућа мисија, указао је он и истакао да су оцене учесника веома позитивне и да је Србија поносна на то.