Вучић је, током заједничког обраћања медијима са Штајнмајером, у оквиру 22. министарског састанка ОЕБС-а, исказао захвалност Немачкој на подршци нашој земљи на путу ка ЕУ, истичући да су све странке у Бундестагу подржале европску перспективу Србије.
Он је пренео да је са својим саговорником разговарао и о мигрантској кризи, при чему је изнео став да ће Србија, осим разумног и цивилизованог односа који има према мигрантима, показати да је спремна да прихвати и нешто тежу улогу.
Али, како је поручио, за то очекујемо јасан и недвосмислен сигнал из Европске уније, посебно Немачке.
Србија не страхује од економских реформи, али има мали страх од могућности нарушавања политичке стабилности у региону, навео је премијер.
Ризик је огроман, зато су нам подршка и присуство Немачке изузетно важни, нагласио је Вучић и додао да у том смислу очекује још већу помоћ те земље јер је стабилност Балкана предуслов за његов развој.
Он је изразио захвалност Немачкој на помоћи у реформама, а посебно на пресудном ставу о отварању првих преговарачких поглавља 14. децембра, као и уверење да је Србија један од најлојалнијих партнера те земље у Европи.
Штајнмајер је истакао да Немачка са великим поштовањем гледа на напредак Србије током последњих година и месеци, уз уверење да ће тај пут бити настављен.
Према његовим речима, поштовање и подршку Србији исказују и међународне организације, као што су Међународни монетарни фонд и Светска банка, које су дале позитивне оцене о напретку у стабилизацији српске привреде и финансија.
Он је подсетио на то да је и Европска комисија исказала своје поштовање и изнела позитивну оцену у свом извештају, који је био и повод за одлуку о отварању поглавља што је могуће пре.
Министар је пренео да може да се врати у Немачку са спознајом да се Србија одлично развија, додајући да немачка предузећа треба да имају још веће интересовање за Србију, и то не само ради отварања нових радних места, већ због економског јачања Србије.
То је неопходно, јер је нама Србија потребна као стуб стабилности у региону, подвукао је Штајнмајер.
Он је уједно похвалио српско председавање ОЕБС-у, у години пуној изазова, и пренео захвалност Србији на одличној сарадњи у области мигрантске кризе.
Немачка и ЕУ, како је додао, могу само пожелети сарадњу какву имају са Србијом по питању мигрантских токова, што је тема која највише заокупља немачку и европску јавност.
Према његовим речима, Србија није испоставила никакве финансијске захтеве ни према ЕУ, нити према Немачкој, која је највише погођена избегличким таласом, због чега јој је потребна сарадња са земљама ЕУ, али и западним Балканом преко којег иде главна рута миграната.
Истовремено, Штајнмајер је истакао да оно што је договорено бриселским споразумом треба и спровести, као и наставити рад на формирању Заједнице српских општина.
Он је подсетио на то да је напредак у нормализацији односа Београда и Приштине управо био одлучујући за Европску комисију и Европску унију да се Србији да позитиван сигнал за отварање преговарачких поглавља.