Аутор:
Фонет
У саопштењу се наводи да је ванредна ситуација уведена и на делу територије општине Косјерић (Сеча Река, Годечево и Маковиште), као и на делу територије општине Пријепоље (МЗ Аљиновићи, Правошева, Милошев До, Страњани, Милаковићи, Камена Гора, Матаруге, Јабука и Бабине) и општине Трстеник.
До сада су евакуисане 154 особе, а тренутно су ангажовани припадници Сектора за ванредне ситуације, полиције, Војске Србије и Црвеног крста.
На територији Србије, услед изливања река, поплављено је око 710 домаћинстава, од тога у општинама Ивањица 20, Лучани 45, Горњи Милановац пет, Ариље девет, Бајина Башта девет, Пожега 35, Чајетина два, Бујановац два, и градовима Чачак 150, Нови Пазар 70, Ужице три и Краљево 360 домаћинстава.
Због изливања реке Чемернице, са леве и десне стране, угрожено је око 500 домаћинстава.
Надлежне службе редовно прате хидрометеоролошку ситуацију на територији читаве земље, а све активности биће прилагођене новонасталој ситуацији на терену, док се интензивно ради на праћењу нивоа Западне Мораве.
Водостај реке Колубаре је у опадању, на територији општине Обреновац.
У Пољанама је 30 домаћинстава потопљено, а објекти нису угрожени, при чему се на месту догађаја налази београдски тим 2, са 10 људи, два возила и четири чамца.
Стално се обилазе угрожена подручја и одржава контакт са представницима месних заједница.
Путеви Пољане–Конатице и Пољане–Дражевац су у прекиду.
У селима Осларе и Левосоје, општина Бујановац, дошло је до изливања Слатинског потока, нема угрожених домаћинстава, а водостај је у стагнацији.
У насељу Ђелинци, општина Врањска Бања, дошло је до изливања атмосферске воде у каналу који се улива у реку Бањштицу и нема угрожених домаћинстава.
У Врању тренутно нема падавина, а ВПЦ Морава из Ниша прогласила је ванредну одбрану од поплава на сектору Н11.2 – Златокоп код Врања, због пораста Биначке Мораве, која долази са Косова, услед чега је дошло по пораста нивоа Јужне Мораве за метар.
Велике кишне падавине на територији општине Љиг покренуле су стара клизишта и изазвале појаву нових. У горњем сливу истоимене реке, притоке су причиниле велике штете на локалним путевима.
У селу Моравци и Латковић поплављено је пољопривредно земљиште.
На деоници Коридора 11, где се успоставља нови режим вода, дошло је до изливања реке Љиг и угрожавања приобаља.
У прекиду је главни цевовод од изворишта у селу Ба до Љига, а насељено место Љиг је без воде.
У селима Звиздар и Совљак, општина Уб, угрожено је десет домаћинстава, где је вода ушла у двориште, а у питању су површинске воде.
Поплављено је око 250 хектара земљишта, а у селу Кожуар поново се активирало клизиште на месту Ђурђевића страна.
На територији Новог Пазара тренутно нема падавина и водотокови су у опадању.
У току су активности на санацији поплављених подручја и црпљење воде у насељима Јакља и Сутеновац уз Јосаницу.
Поплављено је од 30 до 40 кућа у насељу Јакља, исти број кућа у насељу Шутеновац, од пет до шест кућа у насељу Мур и од четири до пет кућа у насељу Бања.
Услед обилних падавина на појединим локацијама у пределу Лукавичког, Сврачићког Потока и реке Ресник, у општини Тутин, дошло је до плављења приземља породичних домаћинстава.
Основне и средње школе на територији општине Тутин су услед нестанка електричне енергије престале са радом.
На подручју насеља Мојстир дошло је до прекида путне комуникације према основној школи у Источном Мојстиру, вода је поплавила пут и мост, екипе Полицијске станице у Тутину су на терену, као и машина „РПГП 23. новембар“, ради обезбеђења преласка ученика и наставника.
Половина трафо-станица је без напона, поломљено је 12 носећих високонапонских стубова и екипе су на терену ради отклањања кварова.
У току дана се очекује да ће већи део кварова бити отклоњен.
Због тешког снега у многим насељима у општини Сјеница дошло је до кварова на високонапонској, далеководној мрежи због падања стубова и кидања каблова.
Тренутно електричну енергију немају насеља Кладница, Баре, Лопиже, Дуга Пољана, Штаваљ, К. Бунари и Гоње, као и у Сјеници услед кварова на нисконапонској мрежи у појединим квартовима.
У насељу Милатковићи, општина Рашка, река Рашка је пробила насип и поплавила оранице у приобаљу и прети да поплави неколико домаћинстава.
Водостај реке Западне Мораве и Ибра је у опадању.
На територији Краљева евакуисано је укупно 36 лица и то: Грдица – 29 лица, а три лица су одбила евакуацију, Адрани – четири лица, Сирча – троје деце, а родитељи су одбили евакуацију.
Припадници ватрогасно-спасилачких јединица црпе воду у основној школи у Баљевици, а тренутно нема падавина.
Након доношења наредбе о евакуацији у 19 часова, 7. марта, па до поноћи, 8. марта, евакуисано је око 400 људи из насеља Грдица, Адрани и Опланића, који су смештени у Основној школи у Грдици и код рођака.
Евакуисано је и 60 грла крупне стоке и 100 грла ситне стоке.
На предлог Општинског штаба за ванредне ситуације, председник Општине Топола прогласио је ванредну ситуацију на целој територији општине.
Због изливања реке Јасенице, дошло је до прекида саобраћаја на путу Наталинци–Шуме.
У прекиду је путни правац Рача–Топола код села Сепци и Наталинци.
На седници Штаба за ванредне ситуације, одржаној 7. марта, у 20 часова председник Општине је, на предлог штаба, донео Одлуку о проглашењу ванредне ситуације на целој територији општине Рача.
Водостај реке Бјелице је током јутра додатно опао, а ангажовани су београдски и новосадски тим који обилазе терен.
У Коњевићима је тренутно ангажовано више припадника Сектора за ванредне ситуације на црпљењу воде.
У 11 часова, започело се са пуњењем џакова са песком, који се превозе радном машином на насип на реци Чемерници, на којем има пет оштећења.
Није било падавина у току ноћи, а у граду код Хале спортова "Борац" црпљена је вода.
У току јучерашњег дана, евакуисано је 28 лица из насеља Вранићи, Милићевци, Прељинска балуга, Коњевићи и Парменац.
Око 400 лица се само евакуисало, а угрожени су били и манастир Ваведење и манастир Никоље, где је вода продрла у економски део.
Око 60 домаћинстава у насељу Коњевићи је без електричне енергије, као и три индустријска објекта у насељу Парменац.
На територији града су непроходни државни пут другог реда број 180, Чачак–Гуча, који је оштећен код Зеочке кривине, и обустављен је саобраћај на путу Мрчајевци–Слатина.
Доток воде, ноћас у два часа, на брани у Овчар Бањи је 800 кубних метара, а на брани у Међувршју 700 кубних метара.
Отклоњени су кварови на водоснадбевању, а без струје је и даље 126 домаћинстава у насељу Средња река и Ерчеге, општине Ивањица.
На територији општине Горњи Милановац дошло је до изливања река првог и другог реда: Деспотовице, Дичине, Груже, Драгобиљице и Озремице, при чему је у 8 часова одржана седница Штаба за ванредне ситуације Горњи Милановац.
Извршена је евакуација девет лица, и то шест у МЗ Брђани и три у Млаковцу.
Због престанка испоруке пијаће воде са „Рзава“ поједини делови града су остали без воде, а ЈКП „Горњи Милановац“ те делове града снабдева водом из цистерни.
Поплављени су делови насеља Вича, Гуча, Турица, Пухово, Крстац, Ђераћ, Лучани, Дљин, Горња Краварица и делови других насељених места.
Угрожено је 52, а поплављено 45 домаћинстава.
Угрожено је и пољопривредно земљиште површине око 500 хектара.
У прекиду су следећи путни правци: Државни пут II реда број 181(Кратовска стена–Лучани–Гуча), општински пут Дљин–Пилатовићи, државни пут Гуча–Зеоке–Чачак, а на државном путу Каона–Краљево проходна је само једна трака због клизишта.
Угрожене су и јавне установе: Дом здравља Лучани, Здравствена станица Гуча, као и привредни објекти у које је ушла вода: МБ „Наменска“ Лучани (евакуисана су 22 радника), „Макисма“ Лучани, „Хидрокомерц“, „Панекспрес“, „Аурора“, МБ „Интертранс“, „Стаклореклам“, „Минерва“, МММ „Максимил“ Ђерађ, Радионица „Крсмановић“, „Агропартнер“, „Милвана“ и „Зета“ Дљин.
Поплављене су све три бензиске пумпе, као и аутобуска станица.
Без електричне енергије су месне заједнице Ђераћ, део Крстаца у Лучанима Центар 2 и индустријска зона, а искључен је и ниски напон на трафо-станици Центар 3.
Извршена је евакуација 24 лица.
Водостај река Скрапеж и Ђетиње је у опадању, општина Ужице.
У селу Горобиље, општина Пожега, вода је у ушла у десет дворишта, а даље је у опадању и задржава се у депресијама ораница.
Када је реч о Ариљу, вода се налази у депресијама по ораницама, при чему се река Рзав у већем делу вратила у корито.
У насељу Груде, због изливања реке Моравице, две женске особе су евакуисане.
Ђетиња се излила код објекта Ваљаонице и угрозила куће.
Оба прелаза испод пруге Београд–Бар, која воде према насељу Рујевац, испуњена су водом толико да је кроз њих немогућ саобраћај.
На седници Општинског штаба за ванредне ситуације, председник Општине Ариље прогласио је ванредну ситуацију услед изливања бујичних потока на подручју МЗ: Ступчевићи, Латвица, Богојевићи, Вигоште, Вране, Поглед, Грдовићи и Миросаљци.
Угрожено је око 100 домаћинстава, 10 привредних објеката и забележено више одрона и плављења државног пута првог и другог реда и локалних путева.
У деловима две месне заједнице нема електричне енергије због уласка воде у трафо-станице.
Председник Општине Бајина Башта донео је јуче Одлуку о проглашењу ванредне ситуације на целој територији те општине.
Због изливања реке Рогачице, поново је угрожен мост на месту Палучак (насеље Сјерач) на државном путу Б. Башта–Рогачица–Костојевићи–Ужице.
Угрожен је мост ка Ступаревићима (насеље Пилица), а поплављен је део пољопривредних површина, док је на више сеоских путних праваца дошло до оштећења путева и мостова.
Председник општине Пожега јуче је прогласио ванредну ситуацију на територији те општине.
Поплављено је укупно 1.500 хектара земљишта, као и стотинак објеката и стамбених зграда.
Две породице у селу Пријановићи су измештене.
Оштећено је више локалних путева, а и даље су у прекиду путеви Пожега–Пријановићи–Пилатовићи (због изливања Западне Мораве) и Пожега–Горобиље–Прилипац (због изливања Моравице).
Дошло је до прекида саобраћаја на путу Пожега–Годовик, због изливања реке Ђетиње.
На предлог Општинског штаба за ванредне ситуације општине Косјерић, председник Општине је донео Одлуку о проглашењу ванредне ситуације на делу територије општине Косјерић (МЗ Сеча Река, Годечево и Маковиште) због последица насталих елементарних непогода.
Због јаке кише која је касно поподне захватила територију општине Сврљиг, дошло је до појаве планинских бујичних потока и мањих изливања Правичке реке, Ђуринског и Преконошког потока, при чему је поплављено око 10 домаћинстава у Сврљигу, углавном дворишта, подрума кућа и гараже.
Није било веће материјалне штете, нити потребе за евакуацијом.
У Нишу и Сврљигу, тренутно нема падавина, све реке су у коритима.
На територији општине Крушевац, тренутно нема падавина, ниво Западне Мораве је и даље у порасту.
У Трстенику је проглашена ванредна ситуација због изливања Западне Мораве код насеља Грабовац, Лозна, Осаоница, Богдање и Угљарево. У Лозни је потопљен пластеник, помоћни објекат и гаража, а угрожене су још три куће. Потопљен је и део пута Трстеник–Угљарево, где екипе Дирекције за изградњу праве бедем како би оспособили пут за саобраћај.
Предузеће за путеве Трстеник је са својом механизацијом превентивно направило насип да би заштитило три угрожене куће у насељу Грабовац.
У прекиду је пут Угљарево–Врњачка Бања због изливања реке и потопљене оранице и фудбалско игралиште, при чему нема угрожених објеката, а екипе Трстеник пута кренуле су да оспособе пут за саобраћај.
У Осаоници су потопљене оранице и три викендице у заштитном појасу иза бедема, док је у Богдању потопљено доста ораница, фудбалско игралиште и угрожена једна кућа и врши се обилазак угроженог подручја.
На територији Зајечара није било падавина, а водостај Црног Тимока је у стагнацији.
Бели Тимок је порастао за 50 центиметара од јутрос у 6 часова и има још 50 центиметара до границе редовне одбране од поплава.
У Прокупљу тренутно нема падавина, обилазе се потенцијално угрожена подручја.
Ниво Топлице у Прокупљу је 150 центиметара, прошао је врх таласа, који је био очекиван око 10-10.30 часова.
Услед кварова на далеководима без електричне енергије је око 670 потрошача у насељима Страњани, Аљиновиће и Камена Гора у општини Пријепоље.
Такође, без струје је око 1.080 потрошача у Кокином Броду, близу 830 потрошача у Акмачићима и приближно 20 потрошача у Брду код Каменице, на територији општине Нова Варош.
Поред тога, електричну енергију нема и око 490 потрошача у насељима Крајчиновићи (120), Батковићи (240) и Бучје (130), општина Прибој.