Аутор:
Фонет
Реч је о Чачку, Новом Пазару и Краљеву, Ариљу, Лучанима, Тополи, Пожеги, Бајиној Башти, Ивањици, Рашкој, Љигу, Рачи, Трстенику и делу територије општина Косјерић, Пријепоље, Нова Варош и Ћићевац.
На тим подручјима је укупно поплављено 710 домаћинстава, а на терену су ангажовани припадници Сектора за ванредне ситуације, ватрогасно-спасилачких јединица, Жандармерије, као и Војске Србије.
У току ноћи највише падавина било је на истоку и југоистоку Србије, и то од 10 до 20 литара по метру квадратном за 12 часова, док на северу Војводине није било падавина.
Председник општине Ћићевац донео је, на предлог Општинског штаба за ванредне ситуације, одлуку о проглашењу ванредне ситуације на делу територије те општине у местима Мрзеница и Трубарево, због непосредне опасности од поплаве узроковане рекама Западна и Јужна Морава.
У овој локалној самоуправи непосредно је угрожено приближно 30 домаћинстава и 100 хектара пољопривредног земљишта.
На подручју општине Трстеник, ниво Западне Мораве је у стагнацији и засад не прети опасност од нових поплава. Тренутно се бране три објекта, а угрожени су и у прекиду државни путеви другог реда Угљарево–Врњачка Бања у дужини од 50 метара, Трстеник–Угљарево–Лозна–Краљево у дужини од 80 метара, као и део пута код моста на Великој Морави, на путу Параћин–Чепуре–Рашевица.
Специјализована јединица Цивилне заштите – Одељење за спасавање на води и под водом у стању је пасивне приправности.
На територији Општине Варварин дошло је до изливања Велике Мораве у Обрежу.
На територији Љига, вода из корита реке излила се у селима Штавица, Дићи, Гукош, Цветановац, Јајчић, Латковић, Моравци и Липље, при чему је поплављено 900 хектара пољопривредних површина.
У Општини Уб, у селу Кожуар, поново се активирало клизиште на месту Ђурђевића страна. У прекиду су путни правци у селима Совљак, Звиздар и Тврдојевац.
Водоснабдевање у селима Шарбане и Паљуви је отежано и обавља се из цистерни. У селима Звиздар, Таково и Совљак дошло је до пораста нивоа воде у бунарима, тако да се становници снабдевају флашираном водом.
У Новом Пазару је нормализовано снабдевање струјом, осим на потезу Беле Воде–Јанча, где струју за сада нема приближно 800 домаћинстава и 1.000 домаћинстава на сеоском подручју.
Водена бујица однела је три пешачка моста и један у изградњи, евидентирано је 15 клизишта, брани се 90 објеката, угрожено је више десетина километара локалне путне инфраструктуре, а поплављено је између десет и двадесет хектара земљишта.
Евакуисано је 18 особа, које су смештене у хотеле у Новом Пазару. У насељима Шутеновац, Мур и Јакља више од 30 домаћинстава је под водом, као и насеља Својбор, Бања и пољопривредно земљиште у селу Постење.
Црвени крст је обезбедио 15 сушилица и одређену количину хране, хигијенских пакета и средстава за дезинфекцију, што ће бити подељено на поплављеном подручју Новог Пазара. Тренутно су сви водостаји у стагнацији и у току је асанација терена и објеката, а комисија за процену штете изаћи ће на терен у току наредних дана.
На територији Краљева водостаји река су у опадању. У месту Ада, у насељу Грдица, вода се повукла око 15 центиметара. На ушћу река, Ибар пресеца оток реке Западне Мораве и успорава отицање и повлачење воде са угрожених подручја.
Такође, ради се на утврђивању насипа на Западној Морави у месту Грдица. Мештани села Обрва, Лађевци, Сирча, Цветке, Адрани и Милочај упутили су позив надлежним институцијама Краљева за обезбеђивање цистерне са водом за пиће. Током поплава дошло је до искључења са електроенергетске мреже 265 домаћинстава.
У Рашкој, у насељу Милатковићи, река Рашка је пробила насип и поплавила оранице у приобаљу.
На територији општине Врњачка Бања излила се Западна Морава у местима уз саму реку, и то у Вранешима, Подунавцима, Грачацу, Новом Селу и Врњцима. Под водом се налазе оранице уз реку, у дужини од приближно 15 километара, а угрожених домаћинстава нема.
У Тополи су угрожена постројења водозахвата у селу Јарменовци, са којег се грађани Тополе снабдевају водом за пиће.
У селу Наталинци, код Раче, због наглог пораста реке Јесенице, угрожено је девет домаћинстава у селу Сараново, а Црвени крст је снабдео водом домаћинства.
На магистралном путу Рача–Топола саобраћај је нормализован. Стање на терену се стабилизује и нема изливања водотокова.
У Чачку је ниво реке Чемернице опао за шест метара и вода се повукла у корито. Водостај Западне Мораве, код хале КК "Борац", опао је за метар. Сви путни правци су проходни, осим правца Чачак–Гуча. За саобраћај је затворен железнички саобраћај на релацији Чачак–Пожега.
Водостај Бјелице у Лучанима је у опадању од 547 центиметара. Путеви преко Пилатовића су и даље затворени за саобраћај. Без струје је приближно 60 домаћинстава, док су домаћинства у селу Дљин под водом и немогуће им је прићи.
На територији Ужица, на подручју Лужничке долине, услед плављења реке Лужнице под водом је 520 хектара малина, јагода, пшенице и кукуруза. Низводно од Севојна, услед плављења Ђетиње, вода је прекрила 1.500 хектара шаргарепе, пшенице, кукуруза, повртарских култура, малине и јагоде.
На осталим подручјима, поплављено је још 120 хектара земље под пшеницом, малинама, поврћем, као и 300 хектара земљишта засејаног другим пољопривредним културама.
У Мокрој Гори је срушен мост преко реке Друганчице, три моста су оштећена, регистровано је 20 клизишта, а у прекиду је 15 локалних путних праваца. Такође, 80 домаћинстава је остало без воде због прекида два локална водовода – на Омару и Рујевцу.
Ситуација у Ариљу се нормализује. Водостај на Рзави и Моравици је у опадању и реке се повлаче у корита.
На подручју Бајине Баште 56 домаћинстава, у заовинским засеоцима, неће имати струју, због чега се ради на набавци агрегата. Водостај Дрине је у благом порасту.
Ситуација у општини Пожега се нормализује, вода у рекама Ђетиња, Скрапеж и Моравица се повукла у своје корито.
У девет пријепољских месних заједница поломљено је 125 бандера и снабдевање грађана електричном енергијом је отежано, а због квара на далеководима без струје је приближно 1.030 потрошача.
У пет нововарошких месних заједница поломљено је 108 бандера, а висина снежног покривача на неким местима је и 70 центиметара, па је снабдевање електричном енергијом отежано. Путни правци у појединим местима су закрчени поломљеним дрвећем.
Услед кварова на далеководима, без електричне енергије је приближно 650 потрошача у Кокином Броду и више од 60 потрошача у селу Божетићи.
У Прибоју, због кварова на далеководима, струју нема 800 потрошача. На територији општина Пријепоље, Прибој и Нова Варош без напајања електричном енергијом је 2.540 потрошача.
У Обреновцу су угрожене месне заједнице Пољане, Конатице и Дражевац, које се налазе на небрањеном делу реке Колубаре, која се излила код моста у Пољанима.
Део становништва из Дражевца се самоиницијативно евакуисао. На територији Обреновца постоји 40 стамбених објеката угрожених клизиштем. Ниво реке Колубаре опао је за метар и очекује се пад плавног таласа.
Водостаји река Саве и Дрине су у стагнацији. Сви водотоци су у својим коритима и за сада нема опасности од поплава, додаје се у саопштењу.