Поводом
проглашења ванредне ситуације, активности ће се спроводити у оквиру прописаних мера здравствене заштите и збрињавања животиња, спречавања појаве, ширења и сузбијања заразних болести животиња и зооноза, контроле промета животиња, безбедности хране и хране за животиње.
Такође, мере ће бити предузете и за нешкодљиво уклањање лешева животиња и других споредних производа животињског порекла, асанацију терена и послове дезинфекције, дезинсекције, дератизације и дезодорације у објектима и просторима погођеним поплавама.
Управа за ветерину наложила је и да се хитно ветеринарска служба на територији округа и епизоотиолошког подручја ветеринарског института стави у стање приправности за случај брзог реаговања.
Ветеринарским научним и специјалистичким институтима, као и регионалним кризним центрима, наложено је да доставе податке о стању опреме и средстава са којима располажу и потребама за асанацију терена на свом епизоотиолошком подручју.
Шефовима ветеринарске инспекције у управним окрузима и ветеринарским институтима, као и регионалним кризним центрима, Управа за ветерину издала је наредбу да хитно обавесте ветеринарске организације, субјекте у пословању са храном у надлежности ветеринарске инспекције и држаоце животиња о ванредној ситуацији и њиховим обавезама и дужностима у новонасталим околностима.
Поменутим субјектима наложено је и да организују надлежне ветеринарске инспекторе, ветеринарске институте као регионалне кризне центре и ветеринарске станице у стање приправности за брзо реаговање у складу са Кризним планом и посебним прописима.
Такође, они имају обавезу да контактирају локални штаб за ванредне ситуације и обавесте га о потребним и предузетим активностима којима се они стављају на располагање, у зависности од потребе за ангажовањем и у складу са приоритетима, уз континуирану дневну комуникацију.
Шефовима ветеринарске инспекције у управним окрузима и ветеринарским институтима, као и регионалним кризним центрима издата је наредба да евидентирају локалитете за евентуално збрињавање и привремени смештај животиња, као и да одреде услове за евакуацију и привремени смештај и држање животиња на газдинствима, уз потребне количине хране и воде за пиће.
Они су у обавези и да обезбеде неопходну здравствену заштиту животиња и предузму мере за спречавање појаве заразних болести, и у случају сумње на појаву заразне болести животиња и зооноза хитно реагују у складу са посебним прописима.
Наведеним службама је наложено и да обављају контролу промета и идентификације животиња, уз проверу у централној бази података, као и контролу безбедности и промета хране и хране за животиње.
Више информација заинтересовани могу пронаћи на сајту
Управе за ветерину, наводи се у саопштењу.