Аутор:
Танјуг
Према информацији Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), у недељу, 13. марта, у ноћи на понедељак, 14. марта, и у понедељак пре подне очекују се обилније падавине, у већини места од 10 до 30 мм, а у источним, јужним, југозападним и централним деловима приближно 40 мм.
На терену су ангажовани припадници Сектора за ванредне ситуације, Жандармерије, полиције опште надлежности, саобраћајне полиције, као и Војскe Србије.
У Гучи је река Бјелица у опадању, а њене притоке имају тенденцију опадања. Према увиду у стање на терену, река Бјелица се излила у Вичи, Турици, Пухову, Лису, Крстацу и Ђераћу. Поплављено је више од 300 хектара пољопривредног земљишта.
За сада нису угрожени стамбени објекти, а на територији општине је и даље поплављен део Месне заједнице Дљин, али куће нису више под водом.
На државном путу другог А реда број 181, Кратовска стена–Лучани–Гуча, на делу пута „Дљински мост“ – „Моравски мост“, саобраћај је у прекиду због испумпавања воде из Дљинског поља.
Општински пут Дљин–Пилатовићи је од 11. марта у јутарњим часовима у прекиду.
Евидентирају се клизишта и одрони на путевима, а саобраћај се одвија отежано на угроженим деоницама. Вода се из поплављених привредних објеката у индустријској зони у Лучанима повукла и ради се на чишћењу.
На територији града Чачка је евакуисано 37 лица и угрожено 150 објеката. Сви путни правци су проходни, осим пута Чачак–Гуча, где се као алтернативни правац користи пут преко Граба.
Дошло је до повременог прекида саобраћаја на државном путу Кратовска Стена–Лучани–Гуча због испумпавања воде.
Водоснабдевање на територији града је уредно, а отклоњен је и квар који је довео до прекида у снабдевању електричном енергијом у Доњој Горевници.
У општини Горњи Милановац је нормализовано снабдевање водом и електричном енергијом.
На територији града Шапца су водостаји Саве и Дрине у стагнацији. Сви водотоци су у својим коритима и за сада нема опасности од поплава.
У општини Крупањ је стање на водотоцима у благом порасту и нема ризика од изливања, док су у општини Владимирци у месту Прово, објекти под водом у висини од једног метра. Угрожено је приближно 56 објеката. Локални потоци су надошли, али су у својим коритима.
На територији општине Уб су евидентирана два клизишта која угрожавају трасу аутопута Коридор 11, деоница Лајковац–Уб. Има мањих проблема у водоснабдевању.
На територији општине Топола су нове кишне падавине изазвале пораст водостаја на рекама првог и другог реда и тренутно су у коти ванредне одбране од поплава. Река Кубршница се делимично излила из корита низводно од ливнице ,,Интеграл“ и плави пољопривредно земљиште (ливаде) у Месној заједници (МЗ) Загорица, Маскар и Рајковац.
Аутор:
Танјуг
На територији Крушевца је поплављено више од 75 хектара пољопривредног земљишта у атарима села Кошеви, Бела Вода, Кукљин, Јасика, Шанац, Макрешане и Читлук, а у општини Трстеник приближно 2.000 хектара и 10 објеката у насељима Угљарево, Богдање и Грабовац.
У прекиду је водоснабдевање у Богдању, где се снабдевање врши цистерном. У општини Ћићевац поплавама су угрожена 23 стамбена објекта и приближно 100 хектара пољопривредног земљишта, док је у општини Варварин поплављено више од 700 хектара.
На територији општине Јагодина, због повећања водостаја Велике Мораве, дошло је до плављења више од 300 хектара пољопривредног земљишта у атару села Рашевица, Трешњевица и Сињи Вир, у потесу званом ,,Старо Моравиште''.
Нормализован је саобраћај на путном правцу Параћин–Чепуре-рашевица који је услед изливања Велике Мораве био затворен.
На територији Краљева је поплављено приближно 360 домаћинстава и више од 1.500 хектара пољопривредних површина.
У прекиду је локални сеоски пут у селу Плана Баре–Краљево због појаве клизишта. У месту Богутовац, засеок Омар, појавило се клизиште на локалном сеоском путу у дужини од 10-15 метара.
У селу Сирча је због прекидања црева за воду без воде остало 146 домаћинстава и послате су стационарне цистерне за воду за пиће на угроженим подручјима места Сирча, Обрва и Мрсаћ. Без струје је 20 домаћинстава у Грдици.
Јавно предузеће "Електросрбија" врши постепено укључивање корисника електричне енергије на поплављеним подручјима који су превентивно искључивани са електричне мреже.
Јавно предузеће „Србијаводе“ донело је одлуку да се ојача бедем у Жичком пољу, на реци Ибар, где се налазе бунари са водом за пиће, одакле се напајају водом становници Краљева.
Јавно комунално предузеће “Водовод“ са аутоцистернама вршило је пуњење сеоског резервоара у месту Сирча, тако да су грађани тог села у поподневним часовима добили техничку воду за домаћинства.
У општини Врњачка Бања је дошло до плављења више од 950 хектара пољопривредног земљишта и моста у месту Грачац, на ушћу Грачачке реке у Западну Мораву. У прекиду је пут у месту Угљареву, код Врњачке Бање, због оштећења на прилазном делу код моста на реци Западна Морава.
На територији Новог Пазара поплавама је угрожено између 80 и 90 објеката и срушена су три пешачка моста. Оштећено је 114 путних праваца на локалним путевима. Нормализовано је снабдевање електричном енергијом.
У општини Тутин повећала се угроженост породичних кућа од бујичних поплава. Без електричне енергије је више од 100 домаћинстава са приближно 1.000 становника.
Вода из градског водовода и даље није исправна за пиће, а грађани користе околне чесме. Нису ангажоване цистерне.
У општини Нова Варош је 405 домаћинстава угрожено због прекида на далеководима на подручју Месне заједнице Јасеново. Без електричне енергије је више од 50 потрошача, а на подручју МЗ Божетићи искључена је једна трафо-станица, тако да је без струје остало више од 30 потрошача.
Проблема са снабдевањем струјом има и у општини Пријепоље, док је у општини Сјеница угрожено приближно 10 стамбених објеката и поплављено више од 30 хектара пољопривредног земљишта. Дошло је до прекида снабдевања електричном енергијом у приближно 695 домаћинстава.
Аутор:
Танјуг
На територији града Ужица, у делу реке Ђетиње, кроз центар Биоске, због великог обима радова може доћи до поновног плављења седам објеката, с обзиром на то да се у кориту реке налази велика количина наноса.
У МЗ Стапари, у засеоку Трнава – Јевтићи, у прекиду је пут од железничке станице према Трнави, а више од 10 кућа је одсечено и немају алтернативни прилаз. Један мост је срушен, а три су оштећена. Није било прекида у снабдевању електричном енергијом и водоснабдевању.
На територији Београда, у општинама Лазаревац, Барајево, Палилула, Гроцка и Раковица, одржане су седнице Штаба за ванредне ситуације и издат налог за обилазак критичних локација и припреми неопходне количине џакова са песком, као и за увођење 24-часовног дежурства у свим јавним предузећима.
Влада Србије је, на предлог Републичког штаба за ванредне ситуације, 10. марта, прогласила ванредну ситуацију на територији читаве Републике.
До проглашења ванредне ситуације на територији Србије, ванредна ситуација била је на снази на територији три града и 14 општина.
Реч је о Чачку, Новом Пазару, Краљеву, Ариљу, Лучанима, Тополи, Пожеги, Бајиној Башти, Ивањици, Рашкој, Љигу, Рачи, делу територије општине Косјерић, територији општине Пријепоље, Трстенику и делу територије општине Нова Варош и делу територије општине Ћићевац, наводи се у саопштењу.