Шарчевић је, након обиласка школе и производних радионица у којима се припрема пиротски качкаваљ и други производи од млека, рекао да је ово одлична школа и претеча дуалног образовања, као и школа добре педагошке праксе која негује традицију прављења пиротског качкаваља.
Он је навео да осим чувеног пиротског качкаваља у овој школи ученици праве и беле сиреве, полутврде и сиреве са плеснима, вурду.
Директор школе Драган Станојевић рекао је да та школа ученике припрема за рад, да се у њој све ради на традиционалан начин, а да се дневно преради приближно 3.000 литара млека.
Саветник министра просвете, науке и технолошког развоја за дуално образовање Габријела Грујић-Гарић истакла је да у креирању националног модела дуалног и предузетничног образовања постоји идеја за формирање ученичких компанија при школама, а да је Млекарска школа одличан пример таквог вида дуалности у процесу учења, јер су ученици уједно активни и у производњи и преради млека.
Она је навела да ученици током школовања добијају надокнаде, а кроз овакав вид учења стичу завидне компетенције.
Бенефити оваквог вида учења огледају се у веома квалитетним стеченим функционалним знањима, а бенефити школе у могућности да од продаје сира и производа од млека улаже у развој технологије у овој области и тиме унапређује образовање својих ученика, нагласила је Грујић-Гарић.
Млекарска школа је стручна школа која образује кадрове у области производње и прераде хране, при чему је уже специјализована за кадрове млекарске индустрије.
Министар просвете је претходно разговарао са градоначелником Пирота Владаном Васићем и директорима предшколских установа, основних и средњих школа са територије Пиротског округа.
Градоначелник Пирота је том приликом истакао да је задовољан сарадњом локалне самоуправе са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и да у Пироту нема школа са блокираним рачунима и неплаћеним рачунима, те да они годишње улажу у разне видове образовања приближно 350 милиона динара.