Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије
Милан Париводић изјавио је да страни инвеститори треба да улажу у Србију, пошто их у нашој земљи очекују многе економске предности уколико то учине.
Србија је безбедна, профитабилна, предвидива и забавна земља, рекао је Париводић и додао да многи који су инвестирали у Србију верују у то да су направили добар пословни потез.
Према његовим речима, Србија је уговорима о слободној трговини омогућила инвеститорима да своју робу могу продати на тржишту које обухвата око 650 милиона купаца, укључујући и Руску Федерацију са којом Србија има уговор о слободној трговини.
Он је подсетио на то да Србија има један од најнижих пореза на добит предузећа у Европи, који сада износи 10 одсто.
Учесницима Инвестиционог форума, Париводић је представио и сет нових закона који су омогућили увођење већег реда у економској области, уз оцену да су за иностране инвеститоре најзначајнији Закон о иностраним инвестицијама, Закон о регистрацији предузећа, нови Закон о предузећима, Закон о извршном поступку и закон о спољној трговини који ће ускоро бити усвојен.
Министар привреде у Влади Републике Србије
Предраг Бубало изразио је очекивање да ће страни инвеститори наћи интерес да улажу у Србију, имајући у виду чињеницу да је у нашој држави спроведено много реформи које доприносе бољем пословном амбијенту.
Он је рекао да смо свесни тога да остаје да се уради још пуно тога, како у економији, тако и у свести људи, и истакао да ће бити уложени напори да се промене многе предрасуде које постоје о Србији.
Бубало је учеснике Инвестиционог форума СЦГ упознао са досадашњим током реформи у Србији и најавио да ће током ове године бити одржано 300 јавних аукција за друштвена предузећа, као и 10 приватизација хотела.
Према његовим речима, укупна вредност приватизационог прихода у периоду од 2002. до 2004. године износи 1,4 милијарди евра, док су у првом кварталу ове године ови приходи исти као у истом периоду 2004. године.
Он је објаснио да Влада Србије и Министарство привреде намеравају да убрзају приватизацију државних предузећа и потврдио да је у плану расписивање тендера за међународне саветнике за приватизацију у области телекомуникација, као и за Рударско-топионичарски басен Бор и Нафтну индустрију Србије.
Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић истакао је у свом обраћању страним инвеститорима да је банкарски сектор отишао најдаље у реформама.
Он је подсетио на то да је у првих шест месеци 2002. године затворено 66 одсто банкарског сектора, односно око милион рачуна, при чему је без посла остало 40 одсто људи у банкарском сектору, и указао на то да је ситуација данас много боља јер је нова штедња од јануара 2005. године порасла за приближно 200 милиона евра, а очекује се да до краја године буде повећана за око 500 милиона евра. Јелашић је додао да је прошле године штедња увећана укупно за скоро 400 милиона евра.
Гувернер је најавио да ће од септембра ове године уследити приватизација осигуравајућих друштава и усвајање закона о добровољном пензијском осигурању, што ће, како је оценио, бити посебно интересантно за стране инвеститоре.
Инвеститорима се обратио и директор компаније "Делyуг" Спирос Пиргидис, који је пренео своја искуства из пословања у овом региону и том приликом истакао да је СЦГ земља која обећава када је реч о инвестицијама и развоју.
Учесницима Инвестиционог форума обратио се и министар финансија Црне Горе Игор Лукшић који је навео да стране инвестиције у Црној Гори стално расту, тако да је овогодишњи циљ да оне износе 150 милиона евра већ премашен, пре свега захваљујући продаји телекомуникација.