Шарчевић је на Петом дијалогу о образовним политикама Кине и земаља централне и источне Европе изразио очекивање да ће тај дијалог и сарадња у области образовања бити плодоносни, истакавши да је Кина у претходних 30 година имала велике промене у развоју.
Према његовим речима, неопходно је унапредити образовање, науку и појачати покретање иновација, за шта је важно проширивање међународне сарадње, а посебно са Кином у оквиру механизма "16 плус један".
Он је најавио да ће на дводневном скупу у Новом Саду бити усвојена Новосадска декларација, која ће бити путоказ за све оно што желимо да радимо у наредном периоду.
Министар је исказао захвалност свим делегацијама које су учествовале у раду на тексту поменуте декларације, као и наду да ће тај документ бити одраз свих наших ставова.
Реформа образовања, како је нагласио, налази се међу кључним приоритетима Владе на свим нивоима – од предшколског до високог, а покренута је у више стратешких и реформских праваца.
Ових дана биће усвојено седам нових закона у области образовања, најавио је он, напоменувши да се реформише високо образовање, уводи дуално образовање, још више интернационализују студијски програми и уводи дигитализација у области образовања.
То су основни стубови онога што смо покренули, рекао је Шарчевић, уз напомену да се уводе нови принципи за високо образовање како би оно било релевантније за привреду.
Према његовим речима, само квалитетно истраживање и наука могу да покрену иновације које су кључне за одрживи развој.
Он је истовремено изразио очекивање да ће бити нових заједничких пројеката, инвестиција и програма за размену идеја, људи и јачање конкурентности.