Шарчевић је том приликом истакао да се релевантност високог образовања огледа у образовању креативне младе популације која непрестано усваја и ствара нова знања, уз сагледавање потреба тржишта рада, привреде, науке и друштва у целини.
Те реформске правце смо уградили у нови закон о високом образовању који је пред посланицима. У дефинисању реформских праваца високог образовања водили смо се заједничким стратешким циљевима дефинисаним у оквиру Међународне платформе „16+1 механизам“ за сарадњу Кине и земаља ЦИЕ, рекао је министар.
Он је додао да је данашњи састанак прилика да се отворе заједничке теме за сарадњу универзитета из Кине и 16 земаља укључених у иницијативу, које ће се тицати унапређења наставе, мобилности и институционалне сарадње.
Такође, како је додао, биће сагледане могућности да се кроз мапиране заједничке ресурсе и капацитете високо образовање у овим земљама фокусира и на напредна истраживања која воде иновацијама.
Присутнима се обратио заменик министра образовања Народне Републике Кине Ду Џењуен, који је истакао да постоји велика сличност у образовању у Кини и земљама централне и источне Европе и да се кроз размену мишљења може одговорити заједничким изазовима.
Добродошлицу у Нови Сад представницима министарстава и универзитета Кине и 16 земаља централне и источне Европе пожелео је и председник Владе АП Војводина Игор Мировић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.