Као основа расправе коришћен је документ "Стандарди за Косово - преглед и степен достигнутости", који је припремио Координациони центар за Косово и Метохију. У садржајној дискусији изнети су бројни конкретни показатељи који илуструју да су Косово и Метохија далеко од испуњења стандарда, посебно када су у питању основна права неалбанских заједница и стварање мултиетничког Космета.
Савет је усвојио предложени документ и донео закључак да га препоручи Влади Србије на усвајање као званични став државне политике који треба представити домаћој и међународној јавности, медијима и другим значајним чиниоцима заинтересованим за Космет.
Изнети подаци представљају јасан доказ да је потребно много веће ангажовање УНМИК-а, привремених институција на Косову и Метохији и међународне заједнице како би дошло до стварног напретка у испуњавању стандарда.
Савет је такође размотрио иницијативу специјалног представника генералног секретара УН за Косово и Метохију Сорена Јесена Петерсена, изложену у његовој административној регулативи од 22. јула ове године.
После свестране дискусије Савет је Влади Србије предложио да Предлог пилот пројеката у садашњем облику није прихватљив за српску заједницу у покрајини јер не пружа ни минималне гаранције за побољшање њиховог положаја, чак ни на локалном нивоу.
Савет сматра да се питању децентрализације на Косову и Метохији мора прићи много озбиљније и на други начин у односу на поменуту административну регулативу, као и да Срби и српске странке у Грачаници и Партешу не треба да прихвате учешће у овако дефинисаним пилот пројектима.