Велимир Илић
Он је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, објаснио да је донета важна одлука о концесионом акту за изградњу аутопута Београд-Пожега, Хоргош-Нови Сад и Нови Сад-Београд и нагласио да су министарства за капиталне инвестиције, финансије и за економске односе са иностранством задужена за расписивање тендера за финансијског и правног саветника за склапање уговора о концесији.
Почетком октобра требало би да буде расписан позивни тендер за све фирме које су заинтересоване за концесију, најавио је министар и истакао да је ово једна од највећих инвестиција у последњих 20 година у Србији.
Предраг Бубало
Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало саопштио је да је данас усвојена Информација о реализацији Програма пословно-финансијске консолидације Друштвеног предузећа "Индустрија стакла Панчево" у реструктурирању.
Бубало је поводом годишњег извештаја Светске банке, у коме је Србија и Црна Гора сврстана међу водећих 12 земаља у економским реформама, рекао да је Влада Србије показала на најбољи начин да је реформски оријентисана.
Према његовим речима, таквој ласкавој оцени допринело је и Министарство привреде сетом закона - о стечају, регистрацији, оснивању привредних друштава и другим, што представља додатну обавезу и показује спремност за предстојеће преговоре са ЕУ.
Млађан Динкић
Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић рекао је да је Влада данас утврдила Предлог закона о завршном буџету Републике Србије за 2004. годину, као и предлоге закона о завршном буџету Републике Србије за 2003. и 2002. годину.
Он је навео да је на седници донето и Решење о употреби средстава текуће буџетске резерве, којим се одобравају средства од 10 милиона динара на име учешћа Републике Србије у финансирању Европског првенства у кошарци 2005. године, које се одржава у нашој земљи.
Према његовим речима, донето је и Решење којим се одобравају средства у износу од 21,337 милиона динара за новчане награде спортистима за освојене златне медаље у јуниорској и сениорској конкуренцији у 2005. години и за освајаче бронзаних медаља на Параолимпијским играма у Атини, које су одржане прошле године.
Министар финансија нагласио је да је донето и Решење којим се из текуће буџетске резерве одобравају средства у износу 4,5 милиона динара на име израде студије националних мањина у Републици Србији.
На данашњој седници Владе поднет је и Извештај буџетске инспекције Министарства финансија у вези са штетним уговорима о набавци војне опреме између Министарства одбране СЦГ и фирме "Миле Драгић", по којим би држава била оштећена за приближно 75 милиона евра, навео је Динкић.
Он је рекао да је "надуваним" ценама у уговору прекршено неколико закона - о јавним набавкама и буџетском систему, као и да је прекршена Уредба о покретним стварима, коју је донео Савет министара.
Према његовим речима, буџетска комисија утврдила је да су за спорне уговоре одговорни и председник СЦГ Светозар Маровић и министар одбране Првослав Давинић јер су били потпуно упознати са свим што се догађало. Он је навео да одлука о склапању уговора, коју је Маровић потписао на седници Савета министара, није ни била објављена у "Службеном листу СЦГ".
Динкић је истакао да је реч о корупцији и најавио да ће извештај бити предат Управи за борбу против организованог криминала (УБПОК) МУП-а Србије, као и да ће бити поднете одговарајуће кривичне пријаве против одговорних лица.
Он је изразио очекивање да ће и специјални тужилац, на бази истраге, утврдити одговорност и по другим основама.
Министар је навео да су, према налазима буџетске комисије, осим Маровића и Давинића, одговорни и помоћници министра за материјалне ресурсе генерал Милун Кокановић, начелник Управе за снабдевање Војске СЦГ Миле Богдановић и начелник Другог одељења за економско-правне послове Милован Андрић, начелник Управе за систем логистике пуковник Бранко Ђедовић, заменик начелника Управе за систем логистике пуковник Драган Ђорђевић, секретарица министра одбране Милена Ракић и начелник Одељења за развој и опремање у Генералштабу Војске СЦГ Јовица Вучковић.
Динкић је указао на то да су од првобитне иницијативе за набавку опреме 12. августа цене артикала увећане више пута, као и да је прва процена била да треба да се набави опрема за следећу годину у вредности од 80 милиона евра, а када је Давинић одлучио да набави опрему 23. августа, цена је нарасла на 90 милиона евра.
Начелник Одељења за развој и опремање Генералштаба Јовица Вучковић у захтеву за набавку опреме навео је цене у доларима, и то у различитим износима од оних који се помињу у закљученом уговору, навео је Динкић.
Према његовим речима, Вучковић је у допису тражио набавку шлемова по цени од 250 долара по комаду, да би три дана касније цена шлема у уговору који је потписао Светозар Маровић била 250 евра.
Исто важи и за панцире, који у дописима Вучковића коштају 1500 долара, да би њихова цена касније била 1755 евра, рекао је Динкић.
Он је нагласио да, по процедури, Генералштаб ВСЦГ одређује колике су потребе војске за опремом, а да то не чини Управа за снабдевање Министарства одбране, која треба само технички да реализује налоге Генералштаба.
Правилником је предвиђено да се при таквим набавкама војне опреме формира комисија која ће претходно утврдити цене и количине, указао је Динкић, уз напомену да овог пута то није урађено.