Радомир Наумов
Тиме је Србија од данас постала пуноправни члан Регионалне енергетске заједнице, а потписе на истоветни документ ставили су и представници Црне Горе, Албаније, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Румуније, Македоније и УНМИК-а.
Државе чланице Регионалне енергетске заједнице (ЕЦСЕЕ), по угледу на Европску унију, треба да успоставе заједничко тржиште гаса и електричне енергије.
Србија је тек после доношења Закона о енергетици, у августу 2004. године, створила претпоставке за наше пуноправно укључивање у ову енергетску заједницу.
Осим енергетских повезивања земаља чланица и дугорочне сигурности у погледу снабдевања природним гасом и електричном енергијом, овај процес значајно ће утицати и на политичку стабилизацију у целом региону.
Када се Енергетска заједница југоисточне Европе и формално прикључи ЕУ, биће створена трећа највећа енергетска организација после ОПЕК И ИАЕА.
Потписивањем споразума о стварању ЕЦСЕЕ широм се отварају врата за инвеститоре да улажу у инфраструктуру у целом региону.
Чињеница да смо достигли оно што је у другим државама региона започето још 90-их година је од огромног значаја не само за наш сектор енергетике, већ за свеукупни процес стабилизације и придруживања Србије ЕУ.
Потписивање овог уговора представља најзначајнију активност у транзицији енергетских сектора свих земаља региона. Осим тога, стварање заједничког регионалног енергетског тржишта превазилази значај економског, тржишног и техничког повезивања енергетских сектора и има изузетно важну улогу за свеукупни процес европских интеграција.
Наумов је у изјави за агенцију Танјуг истакао да су земље потписнице овог уговора прихватиле сва важећа правила у области енергије, заштите животне средине и конкуренције.
Према његовим речима, Уговор о формирању Енергетске заједнице је круна деветогодишњег рада и његово потписивање, које се сматра историјским за Европу, има сличан значај као и дан када је 1951. године потписан договор о формирању Заједнице за челик и угаљ.
Он је оценио да Уговор о формирању Енергетске заједнице треба да, поред побољшања енергетског функционисања читавог региона, допринесе и економском напретку, при чему има и политички садржај.
Потписници уговора су земље које се приближавају ЕУ, подсетио је Наумов и истакао да је наша земља у енергетском сектору постала део Европске уније и да је то веома значајно када је реч о инвестицијама у наредном периоду.
Министар рударства и енергетике је такође указао на то да је планирано да се у електроенергетски сектор у овом региону у наредних 15 година инвестира више од 21 милијарде евра.
Потписивању уговора присуствовали су премијер, министар иностраних послова и председник парламента Грчке, градоначелница Атине, министри и потпредседници влада земаља из југоисточне Европе, као и бројни представници банака и амбасада.