Џонатан Гудман и Радомир Наумов након потписивања уговора
Наумов је на конференцији за новинаре навео да је уговор потписан на 30 година - 5 година за геолошка истраживања и 25 за експлоатацију и истакао да ће Србија имати велику корист од уговора јер ће се у државни буџет слити више стотина милиона долара прихода.
Он је напоменуо да је истражни простор Црног Врха изузетно слабо насељено планинско подручје и да би покретање рударске производње и подизање пратећих производних капацитета имало позитиван утицај на развој многих привредних грана и подизање укупног друштвено-социјалног статуса подручја.
Једна од користи јесте и то што ће подручје Црног Врха бити детаљно истражено, рекао је министар и напоменуо да се Чока Куруга, Чока Купјатра и Тилва Њагра простиру на површини од 150 километара.
Наумов је нагласио да је постигнут максималан износ концесионе накнаде од 100 евра по километру истражног простора и додао да у Шведској та накнада износи 10 евра.
Министар је подсетио на то да је Влада Србије прошле године донела Одлуку о давању концесије за истраживање и експлоатацију бакра, злата и пратеће минерализације на подручју Црног Врха код Бора на истражним просторима Чока Куруга, Чока Купјатра и Тилва Њагра.
У складу са наведеном одлуком и концесионим актом, Влада је спровела поступак јавног тендера, а чланови три тендерске комисије били су представници пет министарстава Владе Србије, као и чланови Покрајинског секретаријата за енергетику и минералне сировине и Привредне коморе Србије, навео је он.
Према његовим речима, велику помоћ у свим стручно-техничким пословима пружио је и екстерни тим експерата са Рударско-геолошког факултета у Београду.
Он је прецизирао да су критеријуми за оцену понуђача, који проистичу из Закона о концесијама, између осталих били и искуство у извођењу геолошких истраживања и експлоатације, начин и услови обезбеђивања финансијских средстава за реализацију концесије, као и бонитет понуђача.
Наумов је навео да су, на основу остварених резултата, тендерске комисије предложиле Влади да понуђача Дундее племенити метали, Београд одреди за концесионара на истражним просторима Чока Куруга, Чока Купјатра и Тилва Њагра.
Влада је у априлу ове године, како је указао, усвојила Нацрт концесионог уговора, који садржи одредбе о уговорним странама, предмету концесије, року трајања концесије и условима под којим се тај рок може продужити, дужини трајања припремних радњи; начину и роковима обезбеђивања средстава за финансирање концесионе делатности и динамици њиховог улагања, висини и начину обезбеђења гаранција за извршавање концесионе обавезе; условима обављања концесионе делатности; концесионој накнади; правима и обавезама у погледу предузимања мера обезбеђивања опште сигурности, заштите здравља и заштите животне средине, као и одговорности за накнаду штете проузроковане угрожавањем опште сигурности и заштите животне средине.
Министар је рекао да је, полазећи од досадашњих сазнања о структурно-геолошкој грађи и металогенетским карактеристикама, истражно подручје Тилва Њагра сврстано у геолошке средине првог приоритета у погледу могућности проналаска економски исплативих лежишта злата, бакра, олова, цинка и пратећих елемената рудне парагенезе.
Он је објаснио да је концесионим актом предвиђено да се висина накнаде за експлоатацију може одредити у распону до највише три одсто од укупног прихода оствареног од обављања концесионе делатности.
Концесионар се, у складу са тендерском понудом (а што је преточено и у уговор), обавезао на то да на рачун буџета Републике Србије уплати четири милиона долара одмах по ступању уговора на снагу, а поред наведеног, дужан је да плаћа и све обавезе у складу са актуелном фискалном политиком.
Према његовим речима, инвестиција концесионог предузећа процењује се на више десетина милиона долара за геолошка истраживања и израду банкарске студије изводљивости, при чему израда техничке документације и само отварање рудника и прерађивачких капацитета износи више стотина милиона долара.
Гудман је истакао да ова компанија планира да у овој години у истраживања уложи 13,6 милиона долара и додао да ће на подручју Црног врха бити примењена нова технологија која до сада није коришћена.
Према његовим речима, може се очекивати да ће у геолошка истраживања на том подручју бити инвестирано између 20 и 30 милиона долара, а можда и више.
Председник компаније "Dundee Precious Metals Inc." обећао је да ће у току истраживања бити испоштовани сви еколошки стандарди и да заштита животне средине неће бити доведена у питање.
Амбасадор Канаде у СЦГ Роберт Мек Дугал оценио је да уговор отвара могућност ширења трговине две земље и развоја привреде и нагласио да је циљ да се помогне привреди Србије да успешно прође кроз транзициони период.