Аутор:
Бета
Коштуница, који предводи делегацију Владе Србије у посети Бањалуци, рекао је на заједничкој конференцији за новинаре са Чавићем у Банским дворима да овај споразум треба мењати јер су се промениле околности и нагласио да ће Србија доследно поштовати Дејтонски споразум.
Он је објаснио да је потребно променити постојећи споразум, који је потписан 2001. године између СРЈ и Републике Српске, како би се афирмисали односи између Србије и Републике Српске.
Коштуница је подсетио на то да је Споразум о специјалним и паралелним односима у потпуности у складу са Дејтонским споразумом и да ће такав бити и после измена.
Србија ће доследно поштовати Дејтонски споразум којим се гарантује суверенитет Босне и Херцеговине и постојања два ентитета у њој, указао је Коштуница.
Председник Владе Србије је новинарима рекао да је са Чавићем разговарао и о проблемима Београда и Бањалуке у сарадњи са Хагом, као и да је свог домаћина информисао о току преговора о будућем статусу Космета.
Он је напоменуо да у Србији постоји политичка воља за испуњење свих обавеза према Хашком трибуналу.
Чавић је најавио да ће представници Републике Српске и Србије ускоро договорити радну верзију новог споразума, указујући на значај даљег развоја привредних и културних веза између Београда и Бањалуке.
Он је изразио уверење да је будућност и Србије и Босне и Херцеговине у ЕУ и оценио да је поштовање суверенитета држава западног Балкана основ за стабилност региона и за добре односе међу свим државама.
Коштуница је после сусрета са Чавићем разговарао са премијером Републике Српске Милорадом Додиком и том приликом оценио да јачање привредне сарадње између Србије и Републике Српске треба да допринесе афирмацији Споразума о специјалним и паралелним везама.
Он је рекао да је нагласак посете делегације Владе Србије Бањалуци на проширењу привредне сарадње и истакао да постоји заинтересованост фирми из Србије да учествују у приватизацији државних предузећа у Републици Српској.
Председник Владе Србије подсетио је на то да је Телеком Србије заинтересован за куповину Телекома РС и најавио да ће ускоро бити решен и проблем дуга РС, који је настао због лечења грађана Републике Српске у здравственим центрима у Србији.
Коштуница је изразио задовољство потписивањем Меморандума на основу којег се Влада Србије обавезује на то да помогне пољопривредницима из РС при куповини трактора ИМТ-а.
Милорад Додик и Војислав Коштуница
Аутор:
ФоНет
Меморандум су, у присуству Коштунице и Додика, потписали министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало и министар пољопривреде и водошумарства Републике Српске Славен Пекић.
Додик је том приликом нагласио да су у центру пажње разговора са Коштуницом биле привредне теме и сарадња РС и Србије и најавио да ће наредних дана бити реализовани неки договорени пројекти.
Он је навео да је било речи о успостављању авио-саобраћаја између Бањалуке и Београда и сарадњи два аеродрома, као и изградњи заједничког граничног прелаза на Рачи између БиХ и Србије.
То би допринело побољшању партнерских веза Босне и Херцеговине и Србије, оценио је Додик и додао да ће се Влада у Бањалуци заложити за то да Влада БиХ прихвати ту иницијативу.
Премијер РС навео је да је било речи и о изједначавању положаја предузећа из РС и Србије на тржиштима две стране, као и о уласку српских предузећа, у првом реду Комерцијалне банке и Дунав осигурања, на тржиште Републике Српске.
Додик је нагласио да током данашњег састанка није било речи о могућем одржавању референдума о статусу РС.
Премијер Републике Српске је у част председника Владе Србије приредио и радни ручак, којем су присуствовали министри из обе владе.
У делегацији Владе Србије која борави у посети Бањалуци су и министри - финансија Млађан Динкић, привреде Предраг Бубало, енергетике и рударства Радомир Наумов и за капиталне инвестиције Велимир Илић.