Војислав Коштуница и Кондолиза Рајс
Аутор:
Танјуг/ЕПА
Коштуница је у изјави новинарима навео да је одузимање једној држави 15 одсто њене територије могуће само ако се демократија баци под ноге.
Коштуница и Рајс постигли су сагласност о томе да је веома важно да преговори о Косову и Метохији буду добро припремљени и да се за покрајину нађе решење у складу с водећим принципима Контакт групе.
Коштуница је америчком државном секретару изложио предлог Србије за решење статуса Косова и Метохије и поновио да је званични Београд спреман на компромис, а да је једино о чему нема говора - независност Космета.
Председник Владе Србије је у сусретима с Кондолизом Рајс и њеним сарадницима, подсекретаром у Стејт дипартменту Николасом Бернсом, представником САД-а у преговорима о Косову и Метохији Френком Визнером и замеником помоћника државног секретара за Евроазију Розмари ди Карло инсистирао на захтеву да разговори о будућем статусу Космета буду добро припремљени и у том циљу је, како је рекао новинарима испред Стејт департмента, детаљно образложио све добре стране српске платформе.
Он је истакао да је највећа могућа аутономија за Косово и Метохију решење које у свему поштује правила међународног права, а пре свега принцип очувања територијалног интегритета и суверенитета постојећих држава.
Коштуница је објаснио да је то решење истовремено у складу са европским механизмима за решавање случајева какав је Космет, који подразумевају обезбеђивање аутономије и поштовање мањинских права, а не прекрајање постојећих граница.
То је решење које се, такође, заснива на компромису, додао је председник Владе Србије и нагласио да друго решење о којем се говори - независност - има све недостатке које српско решење нема.
Према његовим речима, то друго решење не гарантује стабилност и заснива се на непоштовању међународног права. Оно не иде трагом компромиса, већ наметнутог решења и могло би увести регион у озбиљну нестабилност, а такво решење доводи у питање и основне демократске вредности.
Председник Владе Србије разговарао је синоћ и са подсекретаром у Стејт департменту Николасом Бернсом, као и са саветником председника САД за националну безбедност Стивеном Хедлијем.
Коштуница је после сусрета са Хедлијем изјавио да је својим америчким саговорницима покушао да укаже на све предности решења за Косово које нуди Србија.
Посебно сам, у тим разговорима, указао на све негативне стране другог решења о којем се говори - евентуалној независности Косова и Метохије - рекао је председник Владе Србије и истакао да је посебно скренуо пажњу на чињеницу да српска платформа, која подразумева суштинску аутономију, омогућава стабилност региона.
Косово је сложен проблем, а сложени проблеми не могу се решити једноставно, преламањем преко колена, упозорио је Коштуница и навео да предлог који нуди Србија није нешто што се не може испитати у пракси, при чему се најпре може видети како функционише па, ако закаже, може се променити.
Кад је, пак, о евентуалној независности Косова и Метохије реч, упозорио је Коштуница, такво решење не би имало исправки - ту нису могуће корекције.
Према његовим речима, у случају независности Косова озбиљно би се довело у питање међународно право и европски приступ међуетничким проблемима и то би било наопако, пренагљено решење које би озбиљно довело у питање демократске вредности и демократске институције у Србији.
Коштуница је, такође, упозорио на то да се, у случају евентуалне независности Косова, ма какав облик та независност имала, поставља једно једноставно питање - како се једној демократској држави може одузети део територије?
Он је истовремено навео да у свим разговорима које је последњих година, а посебно последњих месеци, водио у европским престоницама, није добио одговор на то питање.
"Хоћете независност Косова? А који је ваш разлог за такав захтев? На то питање нисам добио одговор", истакао је Коштуница.
Он је навео да је за Србију веома важно то да што више предочи добре стране једног, а нарочито лоше стране другог решења.
Наша страна је изнела своју аргументацију. Било је пуно питања, а то даје простора за детаљно излагање аргумената, рекао је председник Владе Србије.
Одговарајући на питање новинара како из америчког угла изгледа компромисно решење, Коштуница је рекао да је о компромису много више говорио он него његови саговорници - и у Европи и у Вашингтону.
Инсистирао сам на томе да прихватљиво може бити само оно решење с којим се сложе обе стране, и Београд и Приштина. Указао сам на чињеницу да је компромис помало заборављен на папиру Контакт групе, али и истакао да он може бити изнова валоризован кроз преговоре у Бечу, нагласио је председник Владе Србије.
Он је додао да је, после шест рунди преговора у Бечу, време за то да се подвуче црта и да се тим преговорима, сада када се отвара питање статуса, много озбиљније приступи.
У разговорима председника Владе Србије са америчким званичницима учествовали су и његов саветник за спољну политику Владета Јанковић и координатор српског преговарачког тима у преговорима у Бечу Слободан Самарџић.
Коштуница данас наставља посету Вашингтону разговорима са потпредседником САД Ричардом Чејнијем, а главне теме сусрета биће српско-амерички односи и питање Косова и Метохије.
Председник Владе Србије учествоваће 13. јула у раду седнице Савета безбедности УН у Њујорку, на којој ће бити речи о Косову и Метохији.
Коштуница ће на седници Савета безбедности изложити став Србије о томе да суштинска аутономија за Косово и Метохију представља компромисно решење, сагласно решењима међународног права, демократским вредностима и европским стандардима.