Војислав Коштуница
Сајт Владе Републике Србије преноси текст писма у целини:
Поштовани господине генерални секретаре,
У име народа и Владе Републике Србије, стало ми је да Вам срдачно честитам избор за новог генералног секретара Уједињених нација и да Вам пожелим сваки успех у обављању високе и одговорне дужности коју сте управо преузели.
Уверен сам да ћете као први човек УН уживати подршку свих држава чланица Светске организације у напорима да буде остварен најважнији циљ, а то је очување мира и међународног поретка, који непосредно зависе од поштовања Повеље УН. Република Србија, у то можете бити убеђени, даће свој пун допринос и пружиће сваку подршку остваривању тог фундаменталног циља, којем теже све слободне и демократске државе у свету.
Моја земља је слободна, демократска европска држава, у којој се поштују све демократске вредности, људска и мањинска права, и у којој важе и примењују се највиши европски стандарди. Посебно желим да нагласим да Република Србија, безрезервно поштује сва темељна документа УН, а посебно њихову Повељу, да је привржена начелима међународног права и обавезујућим документима ОЕБС-а, као што је Завршни акт из Хелсинкија, и наравно – да се придржава Резолуције 1244 СБ, која се односи на јужну српску покрајину Косово и Метохију.
Поштовани генерални секретаре,
Вама је познато да је Резолуција СБ УН 1244 (из 1999) изричито потврдила суверенитет и територијални интегритет Републике Србије, као и да је предвидела да покрајина Косово и Метохија оствари суштинску аутономију унутар државе Србије. Имајући у виду да су, под покровитељством СБ УН, пре више од годину дана започели разговори о будућем положају Покрајине, овом приликом желим да Вас укратко упознам са начелним ставом и аргументима Владе Републике Србије.
Влада Републике Србије истиче пуну спремност да се за покрајину Косово и Метохија обезбеди највиши степен аутономије какав произилази из европског искуства уређења демократских држава. Посебно је важно што такво решење произлази управо из Повеље УН и у потпуној је сагласности с њом, а што у исто време не крши већ потврђује и остварује начела међународног права на којима почива целокупни савремени међународни поредак. Другим речима, ми смо спремни да са представницима албанске националне мањине који живе на Косову и Метохији разговарамо о сваком моделу аутономије који се данас примењује у Европи. Република Србија је опредељена и спремна да путем разговора дође до споразума о примени европског модела аутономије за покрајину Косово и Метохија.
Будите уверени да Влада Републике Србије исказује пуну одлучност и спремност да се, у складу са Повељом УН, пронађе компромисно, и праведно решење за адекватан аутономан положај покрајине Косово и Метохија унутар државе Србије. С друге стране, јасно је да националне мањине, па ни албанска у Србији, не могу да одвајају делове суверених земаља и праве нове независне државе. Такав пројекат албанских сепаратиста руши основна начела Повеље УН и поништава принципе међународног права на којима почива целокупни међународни поредак. А свако прекрајање међудржавних граница увек озбиљно доводи у питање стабилност и мир у целом региону.
Поштовани господине генерални секретаре, пошто Повеља УН свим међународно признатим државама и државама чланицама УН гарантује неповредивост граница, као и неповредивост њиховог суверенитета и територијалног интегритета, Влада Република Србије изричито захтева да одредбе Повеље УН буду у потпуности примењене на Републику Србију. Уверен сам, Ваша екселенцијо, да мора бити ван сваке сумње да је и неприхватљиво и немогуће да се, противно вољи Републике Србије, прекрајају њене међународно признате границе и да се на делу од 15 одсто територије Републике Србије, поред постојеће, ствара још једна албанска држава.
То су разлози Владе Републике Србије да данас упути захтев Уједињеним нацијама да пруже пуну заштиту неповредивости државних граница Републике Србије, као и њеног суверенитета и територијалног интегритета. Повеља УН штити интегритет међународно признатих држава на исти начин на који устав једне демократске државе штити интегритет сваког њеног грађанина – појединца. Вредност Повеље УН и јесте пре свега у томе што
она подједнако и без изузетка важи за све државе света и, по том једноставном принципу, мора важити и за Републику Србију.
Поштовани генерални секретаре, Влада Републике Србије оцењује да досадашњи разговори о решавању аутономног статуса покрајине Косово и Метохија, нису дали конкретне и жељене резултате. Чињеница да је до сада одржан само један састанак највиших представника власти у Београду и представника албанске националне мањине са Косова и Метохије, најбоље говори да је потребно уложити нов напор и ангажовати нову енергију како би се дошло до напретка који нас приближава правом решењу. Влада Републике Србије сматра неопходним и очекује да се у наредном периоду организују озбиљни разговори о одређивању будућег степена и облика аутономије за покрајину Косово и Метохија, унутар државе Републике Србије. Влада и сви представници Републике Србије у потпуности су спремни да у овим разговорима преузму свој део одговорности за проналажење компромисног, трајног, одрживог и праведног решења, које ће се заснивати на Повељи УН и на принципима међународног права.
Моја земља, њени политички представници и ја лично стојимо Вам на располагању за сваку подршку у настојању да решавање питања аутономије покрајине Косово и Метохија буде постављено на здраве основе преговарачког процеса, са изгледима на постизање ваљаног решења, на корист и добробит свих грађана Србије и читавог региона југоисточне Европе.
Поштовани генерални секретаре, још једном Вам искрено честитам на избору и желим много успеха у обављању одговорне дужности. Користим прилику да Вам упутим срдачне личне поздраве, са жељама за срећну и успешну 2007. годину, наводи се у писму председника Владе Србије.
Писмо председника Владе Србије Војислава Коштунице генералном секретару УН биће прослеђено и свим државама чланицама УН.