Лејн је на конференцији ”Малина и здравље”, коју је организовала Агенција за страна улагања и промоцију извоза Републике Србије (СИЕПА) у сарадњи УСАИД-СЕДП, навео податак да је Србија четврти светски произвођач малина, али да сваки њен становник у просеку годишње поједе само око 900 грама тог воћа, што је и десет пута мање од земаља ЕУ.
Иако су медицинска истраживања показала да малине позитивно утичу на здравље, односно да то воће служи као веома добар антиоксидант и има позитиван ефекат на кардиоваскуларна обољења, неопходно је обавити додатна испитивања и анимацију потрошача како би се представиле све њене предности, истакао је Лејн.
Према његовим речима, циљ додатних истраживања било је и повећање тражње за малинама, али и њихове цене, при чему је потребно продужити сезону узгоја малина у Србији са садашњих шест недеља на три месеца како би се повећала њена конкурентност на светском тржишту, а треба увести и нове технологије бербе, сталну контролу квалитета, унапредити паковање, транспорт и промоцију у свету.
Председник Светске организације произвођача и прерађивача малина Раде Љубојевић истакао је да би Србија могла да повећа производњу и извоз малине осавремењивањем начина производње и увођењем нових сертификата.
Он је указао на то да се малине у 95 одсто случајева из Србије извозе као замрзнуте, док се у преосталим случајевима извозе као свеже, при ццему је да би се тај однос променио, потребно изменити сортимент, осавременити паковање и транспорт, али и рад царине.
Представник Института за онкологију и радиологију Србије Зорица Јуранић напоменула је да је истраживање ове установе показало да водени екстракт пулпе и семена малине могу да успоре умножавање малигних ћелија дебелог црева, док је једно америчко истраживање показало да један састојак црних малина има потенцијал да се изучава као агенс за терапију леукемије.
Конференција представља наставак Светске конференције произвођача и прерађивача малине, која је одржана средином прошле године на Златибору, а мишљења и идеје домаћих научника биће представљени на Светској конференцији "Berry health roundtable", која ће бити одржана крајем априла ове године у Калифорнији.