Божидар Ђелић и Гордана Ђуровић на заједничкој конференцији за новинаре
Аутор:
Фонет
Ђелић је на заједничкој конференцији за новинаре, одржаној након састанка са потпредседником Владе Црне Горе Горданом Ђуровић, рекао да је током посете Подгорици затражио да Црна Гора подржи Србију у преговорима о будућем статусу Космета.
Он је објаснио да би Србија желела да добије подршку Црне Горе, као што добија подршку одређених земаља, међу којима су и неке чланице Света безбедности, за своју државну политику по питању јужне покрајине.
Према његовим речима, председник Црне Горе Филип Вујановић и председник Владе ове земље Жељко Штурановић обавестили су га током данашњих састанака о томе да ће Црна Гора остати неутрална и да се неће изјашњавати о овом питању.
Потпредседник Владе Србије је оценио да је позитивно то што је Влада Црне Горе саопштила да подржава компромисно решење и да се нада да ће оно бити постигнуто у оквиру Уједињених нација.
Ђуровић је навела да ће, када је о Космету реч, Црна Гора поштовати међународне споразуме и одлуке Савета безбедности.
Такође, Ђелић је саопштио и да је са потпредседником Владе Црне Горе постигао договор о томе да, по узору на Вишеградску групу, на јесен буде формирана западнобалканска група преко које би земље западног Балкана заједно преговарале са Европском унијом и обављале послове везане за приступање ЕУ.
Вишеградска група показала је да регионални приступ европским интеграцијама даје добре резултате, указао је он.
Ђелић и Ђуровић најавили су и да ће у Подгорици или Београду бити одржан састанак председника влада Србије и Црне Горе Војислава Коштунице и Жељка Штурановића, на којем ће бити речи о заједничким активностима двеју земаља на путу европских интеграција.
Потпредседници влада Србије и Црне Горе најавили су и сарадњу у области европских интеграција, јачање присуства српских инвеститора на црногорском тржишту и стварање услова за то да грађани обе државе раде, лече се и школују под истим условима.
Блискост и повезаност грађана и економских система обавезују нас на то да учинимо све да наши грађани не осете никакве последице тога што су Србија и Црна Гора сада две државе, поручио је Ђелић.
Он је саопштио да је са званичницима Црне Горе постигао договор о убрзању активности на изградњи пута Београд–Бар, као и о улагању Србије у "Луку Бар" и о продужењу привременог Споразума о социјалном и пензијском осигурању.
Србија не очекује никакве привилегије, али сматра да Црној Гори није исто да у њену структуру улаже Србија или неко други, рекао је Ђелић.
Истовремено, он је поновио да ће Влада Србије убрзати процедуру за додељивање држављанства грађанима Црне Горе који имају пребивалиште у Србији.
Кад је реч о томе да ли ће Београд прихватити захтев да сви Срби из Црне Горе добију двојно држављанство, Ђелић је рекао да Србија не игнорише чињеницу да Срби чине 33 одсто грађана Црне Горе и да ће то питање бити решено у складу са европским стандардима.