Служба ће свакодневно сарађивати са специјализованим невладиним организацијама, полицијом, правосудним органима и другим професионалцима који се брину о жртвама трговине, саопштено је на данашњој конференцији за новинаре, која је одржана у Медија центру у Београду.
Мисија ОЕБС и владе Холандије и Сједињених Америцких Држава финансираће рад ове службе до краја ове године, док ће по истеку овог рока средства за њен рад бити издвојена из буџета Србије.
Саветник у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике Милка Игњатовић рекла је да је Служба за координацију заштите жртава трговине људима део Завода за васпитање деце и омладине у Београду и да ову службу чини мобилни тим састављен од представника Министарства, ОЕБС-а и невладиних организација “Астра” и Саветовалишта против насиља у породици.
Национални координатор за борбу против трговине људима Душан Злокас навео је да је у протекле три године у Србији регистровано 275 кривичних дела у вези са трговином људима, ухапшено 30 особа осумњичених за то кривично дело, а да је 116 жртава ове илегалне трговине идентификовано и смештено у два специјализована склоништа у Републици.
Према његовим речима, Србија и Црна Гора је означена као транзитна земља у трговини људима и илегалној емиграцији, а европске и светске криминалне групе нашу територију користе за шверц “белог робља” из Украјине, Молдавије, Румуније и Бугарске ка земљама западне Европе.
Према речима заменика и в. д. шефа мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори Марка Дејвисона, трговина људима је “најгори вид организованог криминала и савремени облик ропства”, у коме се “бело робље” контролише насиљем, страхом и дрогама.
Дејвисон је подсетио на то да је у првом годишњем извештају Регионалног клиринг поинта у Београду, од септембра 2003. године, закључено да велика већина жртава трговине људима која пролази кроз Србију није идентификована и спашена, и изразио наду да ће ова новоформирана служба обезбедити коректну идентификацију таквих жртава и пружити им неопходну помоћ.
На конференцији је, такође, истакнуто да је шверц људима треће “највеће зло” на свету, после тероризма и шверца дроге.