Ђелић је, најављен као главни гост једне од 33 стране делегације, честитао Русији на добијању организације Зимских олимпијских игара у Сочију и истакао да је престиж Русије у Србији велики не само због подршке када је у питању Косово и Метохија већ и због учешћа у привредним активностима.
Он је указао на потребу повећања трговинске размене између Русије и Србије и проширења броја делатности у којима сарађују руске и српске компаније.
Потпредседник Владе Србије навео је примере успешног рада наше грађевинске оперативе широм Русије, као што је агрокомплекс "Кубан", зграда Академије наука и седиште "Збер банке" у Москви, као и тренутно највећи грађевински подухват у руској престоници – пословно-трговински центар од милион квадратних метара "Нагатино ајлен".
Такође, он је истакао искуства наших грађевинара у сектору изградње инфраструктуре за велике спортске догађаје, као што је Олимпијско село у Минхену и објекти за Олимпијаду у Сарајеву.
Ђелић је изразио је наду да ће током трајања форума бити остварен велики број контаката између чланова делегације Владе Србије и пословних људи којих, како се процењује, у Сочију тренутно има више од 10.000 из Русије, земаља Заједнице Независних Држава, Европске уније и са Блиског истока.
У Србији можете наћи пријатеље и сараднике, рекао је потпредседник Владе Србије и пожелео успех учесницима у форуму, који је отворио министар за трговину и економски развој Руске Федерације Герман Греф.
Делегација Владе Србије, у којој су, поред Ђелића, и министри рударства и енергетике Александар Поповић, трговине и услуга Предраг Бубало и финансија Мирко Цветковић, разговарала је јуче и данас у Москви с руским званичницима и представницима највећих руских компанија у области енергетике, финансија и инфраструктуре о унапређењу билатералних односа и сарадње двеју земаља.
Поповић је у изјави за агенцију Танјуг из Сочија навео да је у разговору са потпредседником руске Думе Валентином Купцовим било речи о сарадњи двеју земаља у области гаса, као и о плановима руског "Гаспрома".
Разговарано је и о потенцијалном учешћу руских компанија у производњи електричне енергије и тендерима који ће се у Србији расписивати за добијање електричне енергије из алтернативних извора, пренео је Поповић.
Одлука "Гаспрома" о правцу паневропског магистралног гасовода још није донета, нагласио је министар и додао да ће њу донети "Гаспром" у складу са својим економским циљевима и показатељима.
Према његовим речима, руском делу радне групе достављени су сви подаци везани за пројекат сарадње у изградњи магистралног гасовода који би могао да иде преко Србије.