Директор Канцеларије Регионалног центра за заштиту животне средине у централној и југоисточној Европи у Србији Милан Дацић рекао је током данашњег представљања ове иницијативе да је у оквиру ње предвиђено да Београд постане седиште Подрегионалног центра за праћење климатских промена.
Министарство заштите животне средине саопштило је да је Београдска иницијатива један од најважнијих докумената за Србију, који би требало да буде усвојен до краја конференције.
У саопштењу се истиче да се у документу који је представљен на конференцији прецизира да постоји хитна потреба да се реагује на последице промене климе, које су већ очигледне у југоисточном делу Европе.
Такође, у документу се наводи да се према најновијим проценама, које је објавио Међувладин панел за промену климе, у региону југоисточне Европе очекује даљи пораст температуре ваздуха и испаравања, смањење броја дана са снегом и снежним покривачем, смањење падавина у топлој половини године, праћено смањењем влажности земљишта и расположивости водних ресурса.
Поред формирања регионалног центра, Београдска иницијатива садржи и предлог о изради Подрегионалног оквирног акционог плана за праћење климатских промена у којем би учествовале све заинтересоване земље у региону.
Један од аутора ове иницијативе Даница Спасова из Републичког хидрометеоролошког завода указала је на то да су економски губици услед климатских промена у порасту у целом свету и да је зато обједињени систем праћења климатских промена значајан за читав регион.
Представник Светске метеоролошке организације (СМО) за Европу Душан Хрчек подржао је ову иницијативу и изразио спремност СМО да пружи стручну подршку раду будућег Центра, наводи се у саопштењу.