Констатовано је да је примена међународних споразума имала значајан утицај на однос земаља у региону према проблемима у области заштите животне средине и да су земље у транзицији пружиле велики допринос у сагледавању и процени тренутног стања у овој области.
Такође, наглашено је да су ставови усвојени на конференцији у Кијеву послужили као идеја водиља у развоју политике заштите животне средине ових земаља.
Учесници су указали на важност сарадње међу земљама које окупља процес „Животна средина за Европу“, као и на значај размене искустава како би се постигли још бољи резултати у изградњи капацитета и примени стратегија заштите животне средине.
У другом делу поподневне сесије министри заштите животне средине и министри просвете, који први пут учествују у овом процесу, усвојили су Нацрт изјаве о образовању за одрживи развој.
Учесницима сесије добродошлицу је пожелео министар просвете у Влади Републике Србије Зоран Лончар, који је рекао да образовање сматра стубом стратегије одрживог развоја.
Обука предавача, унапређивање алата за наставу и побољшање наставних програма представљају само почетак остваривања стратегије, чији је крајњи циљ потпуно подизање свести о значају образовања за одрживи развој.
Министар становања, просторног планирања и животне средине Холандије Жаклин Крамер представила је кључне резултате у спровођењу УНЕЦЕ Стратегије о образовању за одрживи развој.
Према њеним речима, размена информација међу земљама које учествују у спровођењу ове стратегије резултирала је видљивим позитивним учинцима, при чему је напредак очигледан, али крајњи циљ још није постигнут.
Учесници конференције усвојили су у вечерњим сатима изјаву о важности очувања биодиверзитета за укупно стање животне средине.
Министар животне средине Краљевине Норвешке Хелен Одвеиг Бјорнои истакла је да је биодиверзитет један од најважнијих стубова за будућност и изразила уверење да ће конференција у Београду бити корак напред у формирању широког партнерства између свих заинтересованих страна.
Такође, на вечерашњем округлом столу посвећеном биодиверзитету представљен је извештај „Узимање мере“ који је сачинила Свеевропска еколошка мрежа, а најављено је одржавање конференције на високом нивоу у Лисабону 12. и 13. новембра, која ће се бавити питањима биодиверзитета и бизниса, наводи се у саопштењу.