Драгин је на конференцији "
Животна средина за Европу" објаснио да би регионални центар за праћење климатских промена требало да буде успостављен у саставу Републичког хидрометеоролошког завода који располаже потребном инфраструктуром.
Он је указао на то да би основни задатак овог центра био подизање капацитета Владиних, научних и невладиних организација и других институција у земљама региона које би се на стручан начин бавиле проблемом климе.
Генерални секретар Светске метеоролошке организације Мишел Жаро рекао је да ова организација подржава Београдску иницијативу и нагласио да би регионални центар за праћење климе требало да ради на размени информација, усавршавању и образовању кадрова.
Београдска иницијатива подразумева заједнички рад земаља југоисточне Европе на изради акционог плана за климатске промене и успостављање партнерских односа са свим важним институцијама у региону и у свету.
У оквиру Шесте министарске конференције данас је представљен извештај "Други преглед стања животне средине", који се темељи на напретку који је Србија постигла у управљању заштитом животне средине од израде првог прегледа 2002. године.
Министар заштите животне средине је том приликом саопштио да преглед одражава настојање да се поправи стање животне средине у Србији и да су циљеви Министарства у том погледу даље усклађивање са законима ЕУ, развијање свеобухватног правног система, усвајање подзаконских аката и праћење њихове примене.
Према његовим речима, Влада Србије ће увести стратешке промене и у остала министарства како би се захтеви за очувањем животне средине уврстили и у њихове политике.
Израда "Другог прегледа стања животне средине у Србији" почела је у мају 2006. године, а на њој су радили експерти из Чешке, Немачке и Италије, као и стручњаци из секретаријата европске Агенције за заштиту животне средине и Економске комисије УН за Европу.
На министарској конференцији "Животна средина за Европу" данас је представљен и извештај "Анализа слива реке Тисе 2007 – Позив на акцију", у којем је наведено да је слив ове реке угрожен загађењем, машиноградњом на реци, поплавама и сушама.
Представници влада пет земаља, које деле слив Тисе – Украјине, Румуније, Словачке, Мађарске и Србије, постигли су данас сагласност о томе да само сарадња међу њима омогућује очување свих ресурса на сливу.
Директор Републичке дирекције за воде Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Никола Марјановић указао је на то да се Србија налази најниже у басену Тисе, тако да се сви проблеми у погледу квалитета и квантитета воде појављују увећани у односу на друге земље.
Представници земаља које деле слив Тисе постигли су договор 2004. године о томе да до краја 2009. године припреме план управљања, са циљем да се помогне земљама у сливу ове реке да задовоље Оквирне директиве о водама Европске уније предвиђене до 2015. године.
До краја 2008. године биће припремљен нацрт плана који ће обрађивати проритетна питања загађења органским материјама, нутријентима и опасним материјама, као и питања обимне машиноградње на реци.