Коштуница је, представљајући
Извештај Владе Републике Србије о спровођењу Плана за политичко решење садашње ситуације на Косову и Метохији, који је Влада Србије усвојила на
данашњој седници и проследила парламенту, рекао да је сада, после бројних разговора о том плану, дошло време да се покаже шта је до сада учињено, односно шта је спроведено, а шта не. Идеја да се сада изађе са Извештајем настала је и због тога што се пре неколико дана појавио Нацрт реформе локалне самоуправе на Косову и Метохији, као и због подсећања, односно притисака на Србе са Косова да изађу на парламентарне изборе у покрајини.
“Када је реч о српској заједници на Косову и Метохији, нема ничега што би довело до њеног повезивања. Мали број Срба на Косову, свега пет процената појединаца, може да буде заштићен само кроз институције које ће их повезати. Свега тога нема и зато предстојећи избори на Косову апсолутно немају никаквог смисла”, рекао је Коштуница и додао да је зато Влада Србије решила да се за свој План бори на други начин, а то је управо неизласком Срба на парламентарне изборе на Косову.
Председник Владе је рекао да би он, као вероватно и Срби са Косова, волео да је ствар другачија, али и додао да је “очигледно да је политика инертности, неодговорности, незамерања екстремним елементима у албанској популацији на Косову овог пута превагнула, када је реч о чиниоцима у међународној заједници”.
Коштуница је подсетио на то да је у Плану Владе Србије јасно стављено до знања да би учешће Срба на изборима за нове органе региона, који су предвиђени у том Плану, Србе знатно охрабрило и да учествују на предстојећим парламентарним изборима на Косову и Метохији. Међутим, како ништа од тих институционалних предлога није усвојено, Срби не могу да буду охрабрени да изађу на косовске изборе, већ су заправо обесхрабрени.
Он је рекао да је у Извештају Владе Србије, осим питања шта је до сада урађено на плану спровођења Плана Владе Србије и оцене Нацрта реформе локалне самоуправе, одговорено и на питање изласка на косовске изборе, односно “уопште смисла тог изласка”, и додао да је у том погледу јуче водио разговоре са
више представника косовских Срба – Коалицијом “Повратак”, представницима заједнице српских општина са Косова и Метохије, са оба српска национална већа и са представником Српског покрета отпора са Косова, као и да се о овим питањима консултовао и са председником Србије Борисом Тадићем.
Према његовим речима, Нацрт реформе локалне самоуправе, који је припремила радна група за локалну самоуправу, коју су чинили представници УНМИК-а, привремених институција самоуправе на КиМ-у у којој су Савет Европе, ОЕБС и друге међународне институције, бави се локалном самоуправом и у њему, како је рекао, “постоји једна апстрактна јединица која се зове грађанин Косова”, која нема никакво национално опредељење.
Он је истакао да се тај план не бави нечим што је изазвало 17. март, а то је насиље над неалбанском, пре свега српском заједницом на Косову, не предвиђа ниједан инструмент заштите неалбанаца и Срба на Косову и писан је као да се ради о “некој сретној земљи у којој нема мањина, етничких заједница, међунационалних тензија, мотивисаног насиља...”. Према његовим речима, овај документ се о све то потпуно оглушио.
“Да ствар буде гора, он полази од тога да се та замисао спроведе кроз неколико пилот пројеката у неколико општина, а то је процес који ће потрајати. Ситуација на Косову је више него тешка и потребно је одговорити нечим конкретним, односно инструментима којима би се заштитила српска заједница на Косову, а овај план о томе не води рачуна”, нагласио је председник Владе.
Према његовим речима, иако се доста пута до сада чуло да “План Владе представља добру полазну основу за разговоре”, изгледа да је та фраза послужила само за то да падне заборав на ту добру полазну основу и да се уместо тога наметне једно друго решење, које заправо није решење. “Ово што је УНМИК предложио и што је подржала Влада Косова, није решење. То је нерешење тешког косовског питања и један потпуно неадекватан одговор за оно са чиме се суочавамо на Косову”, истакао је Коштуница.
Он је нагласио да се поново показало да међународна заједница, односно међународне организације које су учествовале у изради Нацрта реформе локалне самоуправе, “врло често у најтежим ситуацијама не сносе ни минимум одговорности, што је иначе својствено нечему што је нормалан демократски и политички живот”. Како је рекао, секретари се смењују, а да за резултат политике која није довела ни до каквог побољшања ситуације, нико од њих не одговара.
Коштуница је додао и да је Влада Србије чекала да се са албанске и стране УНМИК-а појави нешто што би био одговор на План Владе Србије и да се потом у нормалном разговору прича и о једном и о другом предлогу. Међутим, Нацрт реформе локалне самоуправе, који је стигао из Приштине, дошао је да би анулирао План Владе Србије. Како је истакао, тај нацрт се на Владин план уопште не осврће, што је забрињавајуће, и зато Влада сада излази са овим извештајем.
Председник Владе је нагласио и да српска и неалбанска заједница ни на једном нивоу власти на Косову није заштићена, као и да та заштита не долази кроз реформу локалне самоуправе. Заштита би могла да дође кроз, на пример, рад косовског парламента, али то, како је рекао, није учињено. “Срби могу да учествују у раду косовског парламента, да буду прегласавани небројано пута, њихови витални интереси могу да буду доведени у питање, али нема никаквог инструмента њихове заштите”, рекао је он, због чега се Влада Србије и заложила за то да се то питање реши кроз један посебан механизам.
Он је подсетио на то да је План Владе Србије за политичко решење ситуације на Косову и Метохији, којим би се понудио конкретан план и дале ваљане институционалне гаранције за неалбанце, а посебно за Србе на Косову,
Скупштина Србије усвојила једногласно 29. априла ове године, уз оцену да је тај план добро припремљен, образложен и да су његова решења у оквиру Резолуције 1244 и у уставном оквиру. Влада Србије је у посебној одлуци која иде уз тај План, преузела обавезу да све своје и активности других државних органа усмери у правцу спровођења замисли из овога плана, као и да поднесе извештај о његовом спровођењу, што је данас и учињено.
Коштуница је данас рекао и да се ускоро навршава пет месеци од формирања Владе Србије и да је у том периоду Скупштина Србија усвојила више од 40 закона, које је предложила Влада, и то у великој мери системских закона, а понајвише у економско-финансијској и правосудној области.
Овај период рада Владе Србије обележен је и ослобађањем наше земље од терета појединих дугова, као што су дуг према Лондонском клубу,
наш према Русији и руски дуг према Србији. Он је подсетио и на то да су недавно, уз посредовање Владе Републике Србије и министра за економске везе са иностранством Предрага Бубала, решени и односи између предузећа “Застава” и италијанске компаније “Фијат”, тако што је дошло до отписа
знатног дела дуга “Заставе” према “Фијату”, што је од великог значаја за опоравак овог домаћег предузећа и државе уопште.
Преузмите документ: