Симић је на конференцији за новинаре рекао да Влада Србије жели да са Планом за Косово и Метохију буде активно присутна у градовима у којима се креира светска политика и додао да је то почетак мисије која неће бити заустављена. Он је истакао да је саговорницима у земљама чланицама Контакт групе јасно објашњено да је иза овог плана стала Скупштина Србије, да су га подржали сви политички актери у нашој земљи, да се он не везује за једног политичара и једну политичку странку, већ да је то питање државне политике према Косову и Метохији, као и да ће оно и убудуће бити тако третирано.
Саветник премијера Србије за политичка питања Слободан Самарџић навео је да су разговори обављени у свим центрима Контакт групе, осим са представницима Сједињених Америчких Држава (САД), који су
боравили у Београду 6. и 7. јула ове године, када су са државним подсекретаром за политичка питања САД Марком Гросманом и помоћником државног секретара Кетлин Стивенс разговарали председник Владе Србије Војислав Коштуница и потпредседник Мирољуб Лабус.
Он је додао да су у осталим земљама Контакт групе разговори вођени са представницима министарстава спољних послова, углавном на нивоу шефова дирекција за југоисточну Европу и Балкан, у владама најчешће са саветницима премијера и канцелара, као и са представницима парламентарних одбора који се баве овим питањима.
Самарџић је нагласио да је жеља Владе Србије да, у складу са њеном активном политиком на решавању питања Косова и Метохије, “обави дуже, дубље и озбиљније разговоре са представницима Контакт групе, јер Србија и државна заједница сматрају да је Контакт група главни посредујући међународни чинилац у решавању питања јужне покрајине.
Он је додао да представници Контакт групе нису имали ниједну озбиљну земерку на План Владе Србије и подсетио на то да је међународна заједница оценила овај документ као “добру полазну основу за даље разговоре”. Међутим, како је време одмицало, није се отишло даље од такве реторике, због чега је делегацију из Србије интересовало какав је статус тог плана по мишљењима међународних актера на Косову и Метохији. Самарџић је рекао да је став и даље био исти, па је делегацију из наше земље занимало због чега План није озбиљније разматран, зашто није почео разговор о њему, као и његова примена.
“Нисмо добили јасан одговор на то питање. Одговор се углавном сводио на то да Албанци на Косову не желе да прихвате тај план, а на неколико места нам је речено да, ако бисмо били у ситуцији да убедимо Албанце да је План добар, онда би и они то подржали, али да немају никакве замерке на План”, рекао је Самарџић. Он је додао да је став Србије на такав одговор био да је на међународној заједници, која је преузела одговорност на Косову и Метохији, да са Албанцима и разговара о таквом пројекту. Међутим, ни после тога није добијен некакав одређен одговор.
Према његовим речима, уместо тога, поједни представници Контакт групе заступали су став да Срби треба постепено да улазе у радне групе и институције на Косову и Метохији, као и у посебну радну групу за израду плана децентрализације локалне самоуправе.
“Наш став, када је реч о томе, је да је то озбиљан план, али да има једну мањкавост - не тиче главног и основног питања, а то је положај Срба у покрајини, као ни тога на који начин ће бити побољшана њихова безбедносна ситуација. То је план децентрализације локалне самоуправе за друштво које не пати од тако дубоких проблема какви су на Косову, које је подељено етничко друштво, чија је мањина објекат непрекидних напада и насиља, због чега концепт децентрализације није адекватан одговор”, рекао је Самарџић и нагласио да је саговорницима то јасно речено, као и да су они донекле прихватили такву аргументацију, али да се ствари и даље не помичу са мртве тачке када је реч о реализацији Плана Владе Србије.
Самарџић је закључио да је посета ипак била веома корисна и да са таквом праксом треба наставити и убудуће, и навео да је то најбољи начин да се кроз “живу реч”, озбиљна разматрања и претресања проблема, излажу аргументи, ставови и политичка стратегија Србије. Међународна заједница је сада упозната са свим оним што Србија мисли у вези са политиком и стратегијом за Косово и Метохију.
Он је додао и да се примећује разлика у гледању на проблем Косова и Метохије између Руске Федерације, која има веома благонаклон став према Плану Владе Србије и у потпуности га подржава, и осталих земаља чланица Контакт групе.