Ђелић је у обраћању новинарима у Бечу, где
учествује на 52. генералној конференцији Међународне агенције за атомску енергију (МААЕ), рекао да је неопходно завршити препакивање и припреме до септембра наредне године како би истрошено гориво било премештено у Руску Федерацију 2010. године.
Чешка је већ донела одлуку о томе да Србији додели милион долара за овај пројекат, навео је он и додао да је затражио помоћ од Русије, као и да очекује подршку од САД и многих других земаља које учествују на конференцији у Бечу како би се заокружила финансијска конструкција, будући да је то велики издатак за Србију.
За измештање и складиштење потребно је још 25 милиона долара. Наша земља ће учествовати у овом послу и очекујем да ће нам САД, Русија и друге земље, али и организације попут Европске банке за обнову и развој, донирати по неколико милиона долара, нагласио је потпредседник Владе Србије.
Према његовим речима, то ће бити круцијални моменат и решење проблема са којим је наша земља суочена већ 24 године, и сада је време да га решимо.
У говору на Генералној конференцији МААЕ, он је подсетио на то да је Србија била међу првим земљама које су потписале и ратификовале Међународну конвенцију о спречавању нуклеарног тероризма, као и амандмане на Конвенцију о физичкој заштити нуклеарних материјала.
Ђелић је затражио даљу помоћ МААЕ и других међународних чинилаца у извођењу пројекта нуклеарне декомисије Института “Винча“, посебно за отклањање истрошеног горива истраживачког реактора.
То је осетљив, сложен и захтеван задатак. Значај овог пројекта признали су многи међународни фактори, као и сама Агенција за атомску енергију. За Србију је то врхунски приоритет у нуклеарној области, указао је потпредседник Владе.
Влада Србије, како је истакао, остаје опредељена за мирнодопску употребу нуклеарне технологије и енергије. Безбедна примена нуклеарних технологија у корист човечанства и у складу са глобалним међународним стандардима такође је један од наших циљева, рекао је он.
Србија ће испунити своје обавезе које произилазе из Споразума о стабилизацији и придруживању, који је потписан у априлу ове године са ЕУ, поновио је Ђелић и прецизирао да овај споразум укључује обавезе везане за нуклеарна питања, са посебним нагласком на нуклеарној безбедности.
Потпредседник Владе Србије је такође упутио позив земљама учесницама Генералне конференције МААЕ да учествују на сутрашњој донаторској конференцији за пројекат декомисије реактора у „Винчи“.
Ђелић се данас после подне састао са генералним директором МААЕ Мохамедом ел Барадејом, а предвиђени су и сусрети са делегацијом САД и директором Организације УН за индустријски развој (УНИДО) Канде Јункелом.
Он је у обраћању новинарима после разговора са Барадејом рекао да је на састанку постигнут договор о томе да Међународна агенција за атомску енергију да пуну подршку напорима Србије да преостало истрошено нуклеарно гориво из „Винче“ буде измештено из Србије до 2010. године.
То значи да ћемо добити подршку за затварање финансијске конструкције у износу од 25 милиона долара, што је потребно да би се тај пројекат привео крају, објаснио је потпредседник Владе и додао да је подршка Барадеја гаранција да ћемо у томе успети.
Србија је, како је навео, преузела обавезу да закон о нуклеарној безбедности буде што пре изгласан у парламенту, као и да изгради институције које предвиђа закон и приступи још једном уговору међународне организације из тог домена.
Он је такође најавио да ће Барадеј, који је најпознатија личност у овом домену и добитник Нобелове награде, посетити Београд на пролеће следеће године, уз оцену да је то велика част за нашу земљу.
Према његовим речима, Србија до доласка Барадеја има циљ да заврши и потпише међудржавни споразум о измештању истрошеног нуклеарног горива из Института „Винча“ до краја године, што је договорено са руском делегацијом, тако да би до пролећа требало да заврши финансијску конструкцију за овај пројекат.
Тражили смо од руске и америчке делегације да нам у томе дају подршку, а Чешка је данас најавила донацију у износу од милион долара, истакао је потпредседник Владе Србије.
Он је указао на то да Србија сада мора да изгласа закон о нуклеарној безбедности и тако створи све предуслове да важан посао измештања нуклеарног горива из „Винче“ буде готов до 2010. године.
Истовремено, Ђелић је навео да је очигледно да се Србија схвата као озбиљна држава која ће постати чланица Европске уније, што даје уверење да ћемо поштовати све међународне обавезе.