Божидар Ђелић и Жан-Пјер Жује
Аутор:
Фонет
Ђелић је у обраћању новинарима у Министарству спољних послова у Паризу рекао да је министар за европска питања Француске Жан-Пјер Жује у име ове земље дао снажну подршку европским настојањима Србије, и додао да ће се Саркози лично ангажовати на томе да при крају француског председавања ЕУ у децембру пошаље снажан сигнал подршке нашој земљи.
Он је након састанка са Жујеом нагласио да је услов за европске интеграције познат – то је пуна сарадња са Хашким трибуналом, али не и питање Еулекса, иако се од наше земље очекује да у вези с тим буде конструктивна.
Потпредседник Владе Србије је навео да је после разговора у Ке д'Орсеју добио потврду да Француска жели да Србија што пре уђе у Европску унију и да наши грађани путују Европом без виза.
Очекујемо да ћемо по том питању учинити напредак до краја године и да можемо да рачунамо на снажну подршку Француске, оценио је Ђелић и најавио да ће Жује на седници Владе Француске до краја недеље ставити на дневни ред питање либерализације визног режима са Србијом.
Према његовим речима, јасно је да Француска сматра да је Србија земља која има најбоље шансе на западном Балкану да што пре оствари визну либерализацију.
Такође, он је подсетио на то да је после састанка председника Србије Бориса Тадића са председником Француске Саркозијем, који је одржан у октобру на скупу у Евијану, била видљива обновљена жеља Француске да подржи нашу земљу.
Саркози је најавио да ће посетити Србију током прве половине 2009. године, поновио је потпредседник Владе и објаснио да се, у оквиру припреме ове посете, у Паризу састаје са директорима највећих француских компанија.
Србија, како је рекао, има могућност да добије статус кандидата 2009. године, када се очекује и либерализација визног режима. Често ме критикују због давања рокова, али да нисам инсистирао на томе, Европа и Француска никада не би одредиле датуме.
Ђелић је, када је реч о сутрашњем извештају европског комесара за проширење ЕУ Олија Рена о напретку Србије, објаснио да се у редовном годишњем извештају Европске комисије по природи ствари увек више инсистира на ономе што треба да се уради, а не на ономе што је већ урађено.
Он је додао да је од министра за европска питања Француске добио потврду да је овогодишњи извештај довољна база за то да Србија наредне године добије статус кандидата за улазак у ЕУ.
Према његовим речима, Србија у односу на Француску има дијаметрално супротно виђење о питању Косова и Метохије, али је с друге стране Француска потпуно признала право нашој земљи да тражи консултативно мишљење Међународног суда правде.
Француска јасно ставља до знања да питање Еулекса није предуслов за даље европске интеграције наше земље, мада очекује конструктиван однос према тој европској мисији коју подржавају све земље чланице ЕУ, па и оне које нису признале Косово, нагласио је Ђелић.
Он је пренео да на данашњем састанку са Жујеом није било речи о Еулексу јер је то питање које се решава у Њујорку.
Истовремено, Ђелић је истакао да Србија мора да развија билатералне односе са САД као највећом велесилом на свету, без обзира на то ко победи на председничким изборима у тој земљи.
На питање новинара да ли ће избор новог председника САД утицати на промену политике те земље према Србији, он је одговорио да је Америка велесила која не мења олако своју политику, али да је тешко замислити администрацију у Вашингтону која би била мање наклоњена Србији од досадашње.
Наша земља мора да негује билатералне односе са највећом велесилом на свету, независно од тога ко победи на председничким изборима, јер је то апсолутно нужно ма колико било тешко, указао је потпредседник Владе Србије.