Савремено стваралаштво
У циљу успостављања нових односа у области културе - савременог стваралаштва успели смо да створимо нови културни амбијент и понуду и остварили смо равнотежу између уметничког стваралаштва и културне индустрије, приватног, јавног и невладиног сектора. У свим областима савременог културног стваралаштва подржали смо најквалитетније пројекте са целе територије наше републике, српског народа и свих националних мањина и остварили међународну сарадњу како са земљама из региона, тако и широм света.
У оквиру подстицаја културног стваралаштва задржана је институција конкурса за програме и пројекте који својим квалитетом доприносе развоју културе и уметности. За сваку област стваралаштва формиране су комисије од врхунских стручњака и еминентних уметника, који су на основу високих критеријума процене квалитета и објектвности при одлучивању, донеле предлоге програма за суфинансирање за 2004. годину.
Брига за институције културе од националног значаја, у области савременог стваралаштва (Народно позориште у Београду, Београдска филхармонија, Ансамбл народних песама и игара «Коло», Завод за проучавање културног развитка и Институт за филм) огледа се кроз: финансирање плата и материјалних трошкова, стимулацију специјализованих програма који својим квалитетом и значајем заслужују пажњу шире друштвене јавности и мање инвестиције у циљу стварања бољих услова за остваривање програма.
У оквиру издавачке делатности суфинансирани су часописи из области културе и уметности, издавачких пројекти, учешће домаћих издавача на Сајму књига у Франфурту и откуп књига за потребе општинских библиотека. Најважније књижевне манифестације и награде у култури Министарство је финансирало на основу јавног конкурса.
Културне активности на Косову и Метохији
Министарство је са значајним средствима учествовало у одржавању манифестација које су организовале установе културе на Косову: Приштинско Народно позориште, након пет година, поново је отпочело с радом. Ново седиште покрајинског театра биће Лепосавић на северу Косова и Метохије. Ипак, прва премијера после дуге паузе одиграла се у Грачаници, у средишту јужне српске покрајине. Дом културе Грачаница; «Видовданско песничко причешће»; Дом културе «Свети Сава», Исток и Покрајинска културно-просветна заједница «Старосрпски извори»; Дом културе «Свети Сава», Штрпце за активности КУД-а «Цветко Грбић» и Ликовна изложба «Косовски пејзаж», Центар за културу – Лепосавић; Фестивал фоклорних ансамбала и група Космета; НИЈП «Панорама»; Песнички сусрети «Лазар Вучковић» и др.
Кинематографија
Министарство културе је на основу резултата Конкурса за програме који својим врхунским квалитетом доприносе развоју културе и уметности у 2004. години финансирало филмске фестивале и манифестације на територији читаве Републике.
Трансформације у области кинематографије: извршена је трансформација инстутуције од националног значаја, Института за филм у Филмски центар Србије (ФЦС).
Визуелна уметност
Финансирани су пројекти који промовишу савремену уметност и унапређују разумевање идеја и језика савремене уметности и који имају изражен мултидисциплинарни приступ.
Музичке делатности
Суфинансирање музичких програма и пројеката:
Расподела средстава вршила се премa конкурсу расписаном у децембру 2003. године. Конкурс је планирао расподелу за 2004. годину. На листи за суфинансирање нашло се 15 пројеката са територије Републике Србије, као и 16 пројеката у оквиру међународне сарадње (укупно 31). Такође, по конкурсу додељена су средства за подршку младих талената (укупно 7).
Традиционална народна култура
Министарство је суфинансирало дугорочне пројекте, као што је то случај са Дигитализацијом српског звучног културног наслеђа, Факултета музичке уметности у Београду или Истраживањем традиционалних игара, Центра за проучавање народних игара Србије. Такође, одржан је континуитет традиционалних републичких манифестација.
Стваралаштво националних мањина
• Када је реч о националним мањинама, Министарство културе је остварило успешну сарадњу са свим националним саветима мањинских народа.
• Дужна пажња је посвећена мултикултуралном карактеру наше земље и промовисању културних различитости.
Стваралаштво за децу и дечје стваралаштво
• Дечје стваралаштво и стваралаштво за децу, издвојено је као област од посебног значаја за културну политику Министарства.
Заштита културних добара
Заштита непокретних културних добара – Финансиран је рад Републичког завода за заштиту споменика културе и регионалних завода и непосредна техничка заштита на 69 непокретних културних добара. (Манастири: Хиландар, Манасија, Кувеждин, Дренча; Кућа Михајла Пупина; Тврђава Бач; Археологија: Трајанов мост, Винча, Царичин град, Сирмијум и др; Атлас Народног градитељства и Сремски Карловци).
Финансирана је делатност 13 републичких музеја и програми регионалних и локалних музеја, као и Музеја СПЦ.
Архиви: Инвестиција: зграда Југословенске кинотеке и Депо 2 у Кошутњаку. Финансиран је рад и програм Архива Србије као и међуопштинских архива. Библиотеке: Народна библиотека Србије и Библиотека Матице Српске, програми Патријаршијске и Библиотеке савеза слепих. Инвестиције: Анекс Библиотеке Матице Српске, Библиотека у Сомбору. Финансирање матичних финкција библиотека у Србији. Заштита старе и ретке књиге.
Статусна питања установа:
Упућен је допис свим установама културе које се финансирају преко буџета Републике Србије да доставе Статуте, Правилнике о унутрашњој организацији и систематизацији радних места, као и преглед тренутног стања запослених са комплетним подацима о запосленима. Ово је учињено у циљу прикупљања и ажурирања документације свих установа културе које су по закону у обавези да достављају опште акте на сагласност Министарству. Том приликом код неких установа уочене су неправилности у раду, на које ће Министарство у наредном периоду указати установама и наложити мере за њихово отклањање.
Такође, образоване су комисије за вршење надзора у појединим установама културе, са задатком да врше управни надзор и надзор над наменским коришћењем средстава.
Међународни односи и европске интеграције за 2004. годину
- Министарство културе је сачинило извештај о Стању у кинематографији у Србији и Црној Гори у последње три године за потребе пријема државне заједнице СЦГ у фонд «Eurimages». СЦГ је постала пуноправни члан “Eurimages” фонда за кинематографију при Савету Европе
- Релизован је програм Дани европске баштине у 48 градова у Србији, централна прослава одржана је у Кикинди
- Започета је ревитализација наших културних центара у свету (Париз, Лондон, Њујорк)
- Организован је повраћај културних добара у Хрватску преко мешовите српско-хрватске комисије
- Учешће у обнови манастира Хиландар, споменика и војничких гробањља у Грчкој, Македонији и Србији
- Активно учествовали у раду Комисије за координације процеса приступања ЕУ, СТО, Комисије за подстицање улагања у привреду, Савета за одрживи развој, Европске агенције за реконструкцију
- Припремали предлоге пројеката којима је Министарство културе конкурисало за средства из CARDS програма за 2005. годину
- Сарађивали са Саветом Европе и Унеском
План и програм за 2005. годину
- Отворени конкурс за суфинансирање пројеката/програма који својим квалитетом доприносе развоју и презентацији уметности и културе;
- Конкурс за суфинансирање периодичних публикација, издавачка капитална дела, књижевне манифестације и награде, и манифестације и награде на Косову и Метохији.
- Конкурс за откуп ликовних дела.
- Министарство наставља финансирање радова на обнови манастира Хиландар, реконструкцији и текућем одржавању Белог Двора и Магистрата у Сремским Карловцима. Приоритете Републичког завода за заштиту споменика културе и 11 регионалних завода одређује Комисија за процену финансијских приоритета у области заштите културних добара и издаваштва.
- Финансирање основне делатности 11 републичких и пројекти 36 регионалних музеја. Финансирање Архива Србије (две изложбе, микрофилмовање фондова и збирки) и Југословенске кинотеке (копирање и заштита филмова (10) првог српског продуцента Светозара Боторића, која се налази у Филмском архиву Аустрије), као и програма међуопштинских архива на целој територији Републике.
- Библиотечка делатност и заштита старе и ретке књиге, реализоваће се путем финансирања централних установа – Народне библиотеке и библиотеке Матице српске (Завршетак инвестиције Анекса), као и матичних функција 72 библиотеке у Србији. Народна библиотека Србије израђује пројекат санације и проширења магацина за смештај књижног фонда.
- Учешће у раду Комисије за координацију процеса приступања ЕУ, Комисије за подстицање улагања у привреду, сарадња са Канцеларијом за придруживање ЕУ, учешће у раду екпертског тима Владе за припрему «Националне стратегије Србије за приступање СЦГ Европској унији»
- Дани европске баштине
- Придруживанје СЦГ Међународној организације Франкофоније
- Билатерална сарадња – међудржавни програми и споразуми у области културе
- Сарадња са Унеско-м; сарадња са италијански Центром за образовање ФОРМЕЗ
- Сарадња са “Eurimages” фондом за кинематографију при Савету Европе
- Пласман наше културе у свету (приоритет Културни центар СЦГ у Паризу)