Коштуница је истакао да добар рад националних савета омогућава очување идентитета националних мањина које су најважнија спона између Србије и земаља југоисточне Европе.
Представници националних мањина изразили су захвалност Влади Србије што је обезбедила средства за рад националних савета чиме им је, како су истакли, омогућено да делују у складу са Законом о националним мањинама. Они су указали на значај ближе сарадње националних савета са Владом Србије и њеним ресорним министарствима и изразили заинтересованост да буду активно укључени у израду новог Устава Србије.
Председник Владе Србије рекао је да је изменама Изборног закона националним мањинама омогућена равноправна партиципација у Народној скупштини и да је то био први показатељ да ова Влада жели да чује њихов глас. Коштуница је нагласио да је неопходно поштовање људских и мањинских права и додао да ће се о томе посебно водити рачуна приликом израде новог Устава Србије.
Представници националних мањина затражили су да активно учествују у међудржавној сарадњи државне заједнице Србије и Црне Горе и њихових матичних земаља чиме би, како су нагласили, дали допринос зближавању држава и изградњи међусобног поверења.
Лабус је указао на то да је жеља Владе да се све националне мањине у Србији осећају као код своје куће и позвао представнике националних савета да се укључе у израду новог Устава.
Министар вера је обећао да ће саветима националних мањина бити достављен предлог закона о верским заједницама, чија израда је у току.
На састанку су учествовали представници националних савета мађарске, русинске, румунске, хрватске, словачке, буњевачке, бугарске, украјинске, ромске и бошњачке националне мањине и представници Министарства за људска и мањинска права државне заједнице Србија и Црна Гора.