Дачић, који је у Риму учествовао на Министарском састанку и конференцији о Западном Балкану, рекао је у обраћању медијима да је Тајани био јасан да Италија жели да више буде присутна у нашем региону, што нама одговара, и да жели да подржи европске интеграције целокупног региона, што је такође наш стратешки циљ.
Он је пренео да је Тајани недавно посетио Београд и учествовао на Привредно-пословном форуму, што је био један од највећих пословних скупова код нас у последњим годинама.
Такође, како је додао, шеф италијанске дипломатије посетио је и српски штанд на Сајму вина у Верони, где је разговарао са председником Србије Александром Вучићем, премијером Албаније Едијем Рамом и премијером Северне Македоније Димитријем Ковачевским.
Дачић је најавио да ће Тајани до краја године организовати други састанак министара Западног Балкана, како би се видели ефекти сарадње и докле се стигло са процесом интеграција.
Овде постоје две врсте проблема. Са једне стране, дуготрајни процес евроинтеграција ствара замор од проширења код земаља које су кандидати, чиме се ствара уверење да до тога неће ни доћи, а са друге, порески обвезници земаља Уније нису баш спремни да даље финансирају нове чланице, објаснио је шеф српске дипломатије.
Према његовој оцени, веома је важно то што су Шведска, Европска комисија, као и министар Тајани, поновили своју подршку европским интеграцијама Србије, уз напомену да и ми морамо да одрадимо наш део посла и да тражимо наше заједничке интересе у Западном Балкану.
Дачић је истакао да је учеснике састанка упознао и са нашим конструктивним прилазом договорима у Бриселу и Охриду, али и поновио да привремене приштинске институције желе да избегну формирање Заједнице српских општина и чине све како би то пролонгирали за наредни период.
Геополитичка ситуација је веома сложена и за нас је важно да ми и даље чувамо наше националне и државне интересе, уз очување европског пута, нагласио је први потпредседник Владе.