Ђедовић Хандановић је објаснила да су пензионери који примају пензије ниже од 21.766,26 динара добили по службеној дужности умањење на рачунима за електричну енергију за 1.000 динара од октобра до марта следеће године.
Она је додала да очекује да ће њихов број расти у наредним данима и уједно нагласила да је једини услов да се бројило води на њихово име.
Према њеним речима, пре ступања на снагу измењене Уредбе 72.000 грађана остварило је статус енергетски угроженог купца и тиме право на умањење рачуна до 50, односно 60 одсто за електричну енергију, гас или грејање.
За само недељу дана практично смо удвостручили тај број. И ту није крај, јер домаћинства и пензионери и даље могу да се пријаве како би остварили право на значајну олакшицу, истакла је министарка.
Ђедовић Хандановић је подсетила на то да и ове грејне сезоне рационалном потрошњом енергије грађани могу остварити значајне попусте на рачунима за електричну енергију.
Држава је, како је напоменула, прошле године омогућила попусте за рационалну потрошњу енергије до 30 одсто, док ће грађани у овој грејној сезони моћи чак да преполове своје рачуне.
Уколико смање потрошњу електричне енергије за више од пет одсто у односу на прошлу годину или годину пре ње, добиће попусте на рачунима од 20 до 40 одсто. Такође, могу да остваре попуст од пет одсто уколико више троше електричну енергију у нижој тарифи, када је она и јефтинија. Када свему томе додате попуст на измирење рачуна на време, можете преполовити свој рачун за струју, поновила је она.
Министарка је, говорећи о стању у ЕПС-у, истакла да је циљ да стабилизујемо и модернизујемо ову компанију, да имамо боље управљање, да повећамо ефикасност и побољшамо резултате.
Нови надзорни одбор успостављен је са домаћим и страним експертима и представником запослених, конкурс за новог генералног директора је у току и ЕПС измирује своје обавезе према добављачима на време, предочила је она.
Упркос томе, пред нама је још много посла. Наиме, неопходан је добар план реструктурирања и трансформације и да се он спроведе, што не значи приватизацију, већ боље управљање, објаснила је министарка.
Акумулације и депоније су пуне, а ремонти завршени, доста капиталних пројеката се приводи крају. Оно где ЕПС мора бити ефикаснији јесте производња угља, али то зависи од доста фактора, поручила је Ђедовић Хандановић.
Министарка је најавила да се у среду или четвртак очекује финализован извештај Републичке рударске инспекције о трагедији у руднику Лубница код Зајечара и да је ЈП ПЕУ „Ресавица” донело одлуку о хитној ванредној контроли мера и процедура заштите и безбедности у свим рудницима.
Она је подсетила на то и да су радницима ЈП ПЕУ „Ресавица” почетком године увећана примања за 12,5 одсто, као и да је држава повећала субвенције за то предузеће за 17 одсто за ову годину, уз напомену да ће наставити да захтева подизање мера безбедности на раду у свим рудницима.