Шоп је на конференцији за новинаре истакла да ће оваквом политиком откупа Министарство културе стати иза оних издавача који штампају књиге по европским стандардима, негују домаће ствараоце и уметнички квалитет и у сарадњи са Министарством раде на изласку наше књиге у свет.
Доношење овог правилника биће могуће с обзиром на то да је буџетом за 2006. годину за откуп књига планирана сума од 140 милиона динара, указала је Шоп.
Она је подсетила на то да је у овој години за откуп књига за јавне библиотеке, установе културе и специјалне библиотеке у земљи и иностранству било обезбеђено 45 милиона динара, а за суфинансирање капиталних издавачких пројеката 15 милиона.
Према њеним речима, Министарство је у 2005. години издвојило 8,5 милиона динара за учешће издавача на сајмовима књига у Паризу, Москви, Солуну и Франкфурту, где је СЦГ имала нови и модерно дизајнирани изложбени простор који ће и у наредним годинама бити у функцији представљања нашег издаваштва.
Помоћник министра за заштиту културног наслеђа Миладин Лукић рекао је да су од јануара до новембра ове године заводи за заштиту споменика културе остварили 90 програма у вредности од 156.358,247 динара, при чему су најзначајнији међу њима пројекти заштите манастира Манасија, Градац, Бања код Прибоја, Гамзиград, Дренча, Ђурђеви ступови и Саборне цркве у Сремској Митровици.
Када је реч о музејима, остварена су 164 програма у оквиру којих су најзначајнији пројекти везани за реконструкцију Народног музеја у Београду, пројекат санације Музеја савремене уметности, као и пројекти везани за музеје у Чачку, Ваљеву, Лесковцу, Краљеву, Ћуприји, Прибоју, Вршцу и Приштини, навео је Лукић.
Он је истакао да су најзначајнији пројекти у области библиотека санација депоа књига Народне библиотеке Србије и наставак изградње анекса зграде Библиотеке Матице српске у Новом Саду, док су у области архива остварена 164 програма, међу којима су реконструкција зграде Југословенске кинотеке, почетак радова на изградњи депоа филмског архива у Кошутњаку, као и архива у Краљеву, Зајечару, Нишу, Јагодини и Новом Пазару.
Лукић је нагласио да је у припреми реализација пројекта обнове конака из 1814. године, за који је издвојено 50 милиона динара, као и дворског комплекса Дедиње, затим радови на манастирима Тврдош и Житомислићи и на црквама у Чачкову и Епархији далматинској.
Начелник Одељења за савремено стваралаштво и културну индустрију Милица Кузмановић-Јанковић навела је да су у оквиру Сектора за савремено стваралаштво, културну индустрију и културне односе суфинансирани пројекти из области позоришног, плесног, музичког, ликовног и примењеног стваралаштва, кинематографије, мултимедија, издавања капиталних дела, као и манифестација на Косову и Метохији.