Аутор:
Танјуг
Антић је на површинском копу Дрмно у Костолцу присуствовао радовима на монтажи савременог БТО система, роторног багера, чиме је почела друга фаза модернизације поменуте термоелектране.
Реч је, како је објаснио, о шестом роторном багеру, чија је вредност 123 милиона долара, а са којим се стварају услови за побољшање производње угља на копу Дрмно са садашњих девет на 12 милиона тона годишње.
Комплетан посао води кинеска компанија "CMEC" са својим подизвођачима, међу којима су немачки "Круп", аустријски "Сандвик" и српске фирме из области електроградње и машиноградње, прецизирао је министар.
Он је навео да ће у монтажи багера учествовати домаће компаније, попут предузећа "Гоша монтажа" из Смедеревске Паланке, што је доказ да оне могу да раде раме уз раме са великим светским компанијама.
До краја 2019. године биће створени нови предуслови за прозводњу угља, док ће нови Блок Б у Костолцу бити завршен 2020. године, најавио је Антић и указао на то да ће ово бити прво велико енергетско постројење које ће држава добити након три деценије.
Вршилац дужности директора "Електропривреде Србије" (ЕПС) Милорад Грчић нагласио је да ово предузеће отвара ново развојно поглавље у костолачком угљеном басену, који је од великог значаја за енергетску стабилност Србије.
Укупна вредност друге фазе пројекта модернизације Костолца, који подразумева изградњу новог блока и проширење копа Дрмно, износи 715,6 милиона долара, од чега је кредит кинеске "Ексим банке" 608 милиона долара, а преостали новац обезбеђује ЕПС из својих средстава, указао је Грчић.
Према његовим речима, нова опрема гарантује будућност Пожаревца и читавог тог дела земље, како са социјалног, тако и са енергетског аспекта.
Сличан багер пре годину дана добила је и Колубара, нагласио је он и објаснио да су у питању најсавременији системи чији је минимални радни век 39 година, а углавном достигне пола века.
Амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг исказао је захвалност Влади Србије, министру Антићу и ангажовању премијера Александра Вучића, који је омогућио почетак реализације друге фазе модернизације поменутог пројекта.
Надам се да ће ускоро почети и други пројекти које ће Србија реализовати са Кином, поручио је он и оценио да је дошло до новог нивоа у односима двеју земаља након посете председника Кине Си Ðинпинга Београду прошле године.
На копу Дрмно биће постављен багер–трака–одлагач који се састоји од роторног багера капацитета 6.600 кубних метара јаловине на сат, осам транспортера са траком ширине два метра, 12 километара дугог транспортног система, одлагача капацитета 8.500 кубних метара на сат и две нове трафо-станице.
Сада је почела монтажа багера, у фебруару крећу послови на монтажи одлагача, а након тога следе активности на монтажи погонских станица, транспортног система и изградњи трафо-станице.