Инвеститори овог пројекта су Влада Републике Србије и општина Врање. Изградња бране започела је још 1989. године, а завршетком радова система за водоснабдевање, после пуних 16 година, решен је проблем водоснадбевања Врања и Бујановца.
Коштуница је на свечаности организованој и поводом обележавања 61-годишњице ослобођења Врања у Другом светском рату истакао да је свака нова брана велики успех за целу Србију и додао да се, иако је прошло много година од почетка реализације овог пројекта, уз веру, одлучност и одговорност и пројекти као што је овај, ма када да су били започети, могу остварити.
Он је оценио да систем за водоснабдевање "Првонек", који је изграђен у сарадњи локалних власти и Владе Србије, представља сјајан пример за то како се капитални пројекти могу остварити заједничким напорима.
Влада Србије чврсто је опредељена да реши и друге проблеме који постоје у општини Врање, о чему сведочи и Програм за подстицање запошљавања и оживљавање производње у Крагујевцу, Бору и Врању, који је Влада усвојила пре неколико месеци, нагласио је Коштуница.
Председник Владе је, наводећи податак да је у Пчињском округу само једна петина становника запослена, навео да ће Србија бити јача уколико буде имала више запослених а мање незапослених, уз напомену да је Влада Србије припремила и Нацрт закона о неразвијеним подручјима од 2005. до 2010. године.
Деловање Владе, указао је он, усмерено је ка томе да Србија буде снажна, а да би била снажна, сваки њен део мора се равномерно развијати и бити снажан. Коштуница је напоменуо да ће све будуће мере које Влада буде предузимала бити руковођене тим начелом.
Говорећи о значају овог подручја, не треба заборавити културу, рекао је председник Владе и подсетио на то да је Врање било носилац културног развоја Србије и прави расадник културе и културних и духовних величина у Србији.
Према његовим речима, циљеви на којима се уз консензус и сложно мора радити су да се у Србији живи боље, да Србија постане део европске заједнице држава, да сачува и заштити Косово и Метохију, као и да настави да живи у најприроднијој могућој заједници Србије и Црне Горе.
Председник Владе изразио је уверење да ће ови циљеви бити остварени, као и да ће брана "Првонек" омогућити развој и Врања и Пчињског округа у целини.
Министар за капиталне инвестиције у Влади Републике Србије Велимир Илић истакао је да темеље јаке државе чини јака инфраструктура и најавио градњу обилазнице око Врања, уз напомену да су средства за реализацију тог посла већ обезбеђена.
Новоизграђена брана биће највећа фабрика под отвореним небом у Србији јер ће омогућити развој туризма, лова и риболова, оценио је Илић и додао да овај објекат и Власина представљају велике потенцијале ове регије.
Министар је најавио да ће током идуће године бити уложена велика средства која ће омогућити интензивне радове на побољшању инфраструктуре.
Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало рекао је да нема успешног развоја привреде без развијене инфраструктуре, уредног водоснабдевања, гаса и добрих путева. Он је нагласио да се не могу привући стране инвестиције уколико им се не обезбеди добра инфраструктура.
Изградња бране изузетно је важна за привреду овог краја и та инвестиција сигурно ће омогућити замах малих, средњих и великих предузећа, оценио је министар привреде.
Он је додао да Врању, поред Крагујевца и Бора, наше друштво и држава пружају посебну помоћ јер је у тим градовима током транзиционог процеса велики број људи остао без посла.
Коштуница, Илић и Бубало су током посете Врању обишли и реновирани пут Врање-Бујановац. Том приликом, Илић је навео да је упознао Коштуницу са радовима који су изведени на подручју југа Србије, односно на деоници Лесковац-македонска граница.
Према његовим речима, комплетна реконструкција ове деонице је завршена, а вредност радова износи више од милијарду динара.
Он је изразио задовољство и отпочињањем радова на граничном прелазу Прешево, који ће, када буде завршен, бити један од најмодернијих граничних прелаза у Европи. Илић је истакао да су радови у току и на подручју Власине, а улаже се и у градњу путева у брдско-планинском подручју.
Коштуница је указао на то да је реновирани пут Врање-Бујановац, поред бране "Првонек", веома важан инфраструктурни објекат, уз подсећање да је то само један у низу путева који су завршени залагањем Министарства за капиталне инвестиције.
Он је поновио чврсто опредељење Владе да ради на ширењу путне мреже у Србији и додао да је циљ да се сви крајеви равномерно развијају и када је у питању инфраструктура и када је у питању привреда.
Када је реч о сарадњи са Међународним монетарним фондом, председник Владе Србије нагласио је да Србија испуњава своје обавезе према ММФ-у, као и та финансијска организација према нашој земљи.
Имајући у виду разговоре који се тренутно воде, с оптимизмом гледам на даљу сарадњу са ММФ-ом, навео је Коштуница.
Он је рекао да се у Србији сада ради на решавању два питања - измени пензијског закона и приватизацији Нафтне индустрије Србије, за шта ће решења бити нађена у складу с политиком ове Владе.
Сарадња са међународном заједницом је важна, али уз вођење рачуна о државним интересима, закључио је Коштуница. Он је изразио уверење да нас за месец дана очекује почетак преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању ЕУ, што ће бити резултат свега онога што је наша земља до сада урадила у сарадњи са ММФ-ом, Светском банком и Европском унијом.